Kilka słów o rozstępach

B397t5a4hp94L2zPkQVS8csI28p3LJ.jpg


Administrator

Dodano: 10:33 23 lutego 2011
Aktualizowano: 10:31 17 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Kilka słów o rozstępach. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okresie ciąży, gdy gwałtownie tyjemy, a skóra szybko się rozciąga. Powstają także w okresie dojrzewania lub na skutek miejscowego, długotrwałego stosowania leków sterydowych.

Początkowo na skórze pojawiają się czerwone lub sinoczerwone, podłużne, równoległe kreski różnej długości i szerokości. Rozstępy są lekko zapadnięte i delikatnie pomarszczone, a po pewnym czasie zmieniają barwę na białą lub są koloru skóry.

Głównym winowajcą jest hormon stresu – kortyzol, którego wytwarzanie wzrasta w okresie ciąży, dojrzewania lub nadmiernego tycia organizmu. Kortyzol wpływa na stan włókien kolagenowych i elastycznych, które sprawiają, że skóra jest jędrna i gładka, a jeśli jest ich mniej, stają się podatne na uszkodzenia i zniekształcenia.

Duże znaczenia w powstawaniu rozstępów mają uwarunkowania genetyczne, niektórzy maja większą skłonność do tworzenia się takich blizn.

Rozstępy najczęściej pojawiaj się na pośladkach, brzuchu, udach, a także na piersiach czy ramionach, czyli wszędzie tam, gdzie skóra nadmiernie się rozciąga.

Najlepszym sposobem zapobiegania rozstępom jest niedopuszczenie do otyłości, dbanie o elastyczność skóry, odpowiednia dieta i dużo ruchu.