Jak zbyt szybko nie osiwieć


Administrator

Dodano: 08:22 17 października 2011
Aktualizowano: 08:34 17 października 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Sam proces w warunkach idealnych zaczyna się między 35 a 40 rokiem życia. W dużo bardziej łagodny sposób przebiega u osób, które mają jasny kolor włosów, bo u nich tego po prostu przez dłuższy czas nie widać. Powodem siwienia jest naturalne zmniejszanie się poziomu melaniny, czyli barwnika, który odpowiada zarówno za kolor włosów, jak i naszej skóry. Duże znaczenie ma także czynnik genetyczny. U niektórych siwienie może rozpocząć się dużo wcześniej, z kolei w przypadku niektórych osób mogą one się cieszyć naturalnym kolorem fryzury długi czas. W wypadku tych, którzy zaczynają siwieć około 20 roku życia mówi się o jednak o małej liczbie.

Przyczyną takiego stanu jest wiek i coraz częściej wspomniany stres. Sam proces działania tego drugiego czynnika jest w zasadzie dość prosty. Przedłużające się napięcie związane na przykład z trudną sytuacją materialną powoduje znaczne uszczuplanie poziomu witamin z grupy B w organizmie. A są one odpowiedzialne za szereg ważnych czynności. Uczestniczą między innymi w zapobieganiu procesowi starzenia skóry, regeneracji komórek, przeciwdziałają pojawianiu się zmarszczek, a także – co akurat teraz najważniejsze – siwieniu.

Naturalnym więc wydaje się, że w momencie kiedy nasz organizm cierpi na niedobory witamin z grupy B, dużo szybciej nasza skóra zaczyna się starzeć, oraz siwiejemy. Rozwiązania w zasadzie są dwa. Pierwsze z nich to maskowanie siwizny farbami do włosów, ale to może doprowadzić do ich niszczenia. Można również zadbać o odpowiednio poziom witaminy B. Zarówno w momencie kiedy już faktycznie zauważymy pierwsze oznaki siwienia, jak profilaktycznie, chociażby poprzez zakup preparatu, który potrzebne nam witaminy zawiera.

Podziel się ze znajomymi