Jak leczy się rozstępy?


Administrator

Dodano: 12:30 3 kwietnia 2012
Aktualizowano: 12:55 3 kwietnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Rozstępy to problem przede wszystkim kobiet, ale może zdarzyć się również u panów – szczególnie u tych, którzy koniecznie chcą bardzo szybko przybrać na masie albo tę masę stracić. Mimo że ciężko znaleźć skuteczną metodę na te, które już się pojawiły, to istnieje całkiem sporo metod leczenia, któa nie zastąpi jednak profilaktyki.

Najczęściej polecanymi metodami walki z rozstępami są dieta, konkretne preparaty oraz zabiegi. Te ostatnie są osobną kwestią, więc tylko wspomnę o najbardziej popularnych: dermabrazja i peeling. Odpowiednia dieta to raczej środek zapobiegawczy, ale właśnie dlatego tak istotny. Panie, które chcą uniknąć tych specyficznie wyglądających bruzd przecinających skórę, powinny wzbogacić swoją dietę w cynk. Mięso, podroby, ale także kasza gryczana i pestki dyni – to główne źródła tego pierwiastka, które należy włączyć do diety.

Co do samego leczenia, czy też lepiej powiedzieć: „walki z rozstępami”, to rynek konkretnych kosmetyków (preparatów) jest ogromny. Jeśli jednak przyjrzymy się im nieco bliżej, to można je podzielić z grubsza na dwie grupy. Jedna z nich obejmuje kosmetyki, które dostarczają kolagen do skóry. W drugiej znajdują się takie preparaty, które mają pobudzać to białko bezpośrednie w naszym ciele. To właśnie pękanie kolagenu (który normalnie buduje dość elastyczną tkankę) jest główną przyczyną pojawiania się rozstępów.

Oddzielną grupę metod walki stanowią domowe sposoby. W ich przypadku najczęściej wymienię naturalne peelingi, kąpiele z olejkami eterycznymi oraz masaże skóry. Te ostatnie są też bardzo popularne jako środek zapobiegawczy. Ma on na celu przede wszystkim pobudzenie krążenia krwi, a to z kolei ma uelastycznić skórę. Generalnie profilaktyka opiera się przede wszystkim na utrzymaniu jej jak najdłużej w „młodym stanie”. Wraz z wiekiem kolagen, który znajduje się w naszej skórze, traci na swojej elastyczności i dużo łatwiej narażeni przez to jesteśmy na to, że w przypadku nagłej zmiany wagi pojawią się rozstępy. Stąd też tak istotne jest utrzymywanie jej w dobrej kondycji.

Podziel się ze znajomymi