Jak dbać o stopy?

PROJ1d2LoKOBvAcYw4yhuB59UBeJZ0.jpg


Administrator

Dodano: 10:49 22 lutego 2011
Aktualizowano: 10:36 17 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jak zadbać o nasze stopy? Już niedługo wiosna i większość z nas będzie chciała zamienić ciężkie, zimowe buty na nieco lżejsze, być może na początku jeszcze zabudowane, ale im bliżej lata tym bardziej nasz wzrok będzie spoglądał w stronę sandałów. W nich jak wiadomo najlepiej jednak chodzić bez skarpetek, a to z kolei prowadzi nas do konkluzji, że już czas zadbać o nasze stopy, które możliwe, że po zimie są nieco zaniedbane.

Często nasze zimowe buty są niewygodne, a to z kolei może skutkować pojawianiem się różnego rodzaju i kształtu odcisków. Powinniśmy się więc zaopatrzyć w płyn zmiękczający. Jeśli dodatkowo nasze stopy są zmęczone i spuchnięte, bo nasza praca wymaga od nas częstego chodzenia nie zapominajmy o odpowiednich kąpielach, wystarczy nawet chłodna woda. Dobrym sposobem jest chodzenie po domu bez żadnych kapci czy skarpetek, wtedy nasze gołe stopy odpoczywają. Do wspomnianej kąpieli można dodać na przykład olejku miętowy, czy rozmarynowy jeśli chcemy je „zrelaksować”. Jeśli chcemy poprawić sobie krążenie, dodajcie do wody nieco szałwii.

Należy też pamiętać o dbaniu o nogi – w obecnym czasie – szczególnie w kwestii pocenia się stóp. To właśnie on jest najczęstszym powodem atakowania ich przez grzyby i bakterie, a to z kolei może prowadzić do pojawienia się grzybicy. To z kolei nie jest zbyt dobra informacja przy zbliżającej się wiośnie. Dobrym pomysłem jest kąpiel przeznaczona specjalnie dla stóp, których dotyka problem nadmiernej potliwości. Do chłodnej wody wystarczy dodać wywaru z kory dębu. Zaopatrz się też w odpowiedni preparat przeciwgrzybiczny w sprayu i pryskaj nim stopy codziennie rano przed założeniem butów. Ewentualnie w zastępstwie, może to być też talk.

Ważne też są nasze pięty, które to przecież w sandałach są równie widoczne jak palce. Jeśli mają one tendencje do pękania powinni je moczyć co najmniej raz w gotowanej wodzie z dodatkiem siemienia lnianego i obierek z ziemniaków. I ostatnia rada, jeśli chcecie uniknąć spuchniętych nóg to trzymajcie chociaż przez 15 minut w górze, równie dobrze możecie sobie pod nie podłożyć poduszkę, chodzi o to, żeby po prostu odpoczęły.

Podziel się ze znajomymi