Jak poradzić sobie ze spierzchniętymi ustami

Dodano: 12:46 14 marca 2014
Aktualizowano: 12:46 14 marca 2014
Źródło:

To nie jest przyjemna dolegliwość, chociaż nie ma też z jej strony dużego zagrożenia. Spierzchnięte usta to problem, który pojawia się przede wszystkim jesienią i zimą. Jednym z rozwiązań jest pomadka ochronna. To jednak może się okazać niewystarczające. Dlatego też będziemy musieli szukać rozwiązania również gdzie indziej.

Gdzie? Sposobów na spierzchnięte usta jest bardzo dużo. Nie wszystkie jednak muszą sprawdzić się w naszym przypadku. Warto też pamiętać o paru zasadach. Po pierwsze, wspomnianą pomadkę zawsze warto mieć przy sobie. Jeśli dojdzie do uszkodzenia okolic ust, to w żadnym wypadku nie powinniśmy tego rozdrapywać.

Do przesuszeń ust dochodzić może z różnych powodów. Warunki na zewnątrz, to tylko jedna z przyczyn. Powodem może być też suche powietrze w pomieszczeniach. Stąd też bardzo często problem ten pojawia się właśnie zimą, kiedy przegrzewamy swoje mieszkania. Oblizywanie ust (zwłaszcza na zewnątrz podczas niskich temperatur), to kolejna możliwa przyczyna.

Na usta warto nakładać (bardzo często) oliwę z oliwek. Generalnie rzecz biorąc, sprawdzają się wszelkie rodzaju tłuszcze. Dlatego przy spierzchniętych ustach poleca się między innymi mleczko kokosowe, chociaż nie jest to tani sposób. Dawniej stosowano na usta gęsi tłuszcz. Obecnie nie ma takiej potrzeby. Zastąpić go można wspomniany przed chwilą sposobami, ale również i słodką metodą, czyli miodem. Zawiera on sporo składników odżywiających. Możemy z niego przygotować swoistego rodzaju peeling Wystarczy pomieszać odrobinę miodu (łyżkę) z cukrem (pół łyżeczki). Taką miksturę nakładamy na usta. Trzymamy na nich około 10 minut, a potem wmasowujemy w nie (np. przy pomocy szczotki do zębów).

W zimie starajcie się też unikać preparatów do ust, które zawierają alkohol, bo składnik ten wysusza skórę. Dobrym rozwiązaniem jest też powstrzymanie się w tym czasie od jedzenia ostrych potraw.