Dbaj o stopy

43YIvX7KOXnhhHK59P1UIN1ZgJFQ46.jpg


Administrator

Dodano: 07:26 17 listopada 2011
Aktualizowano: 11:19 17 listopada 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jeśli wydaje się Wam, że wraz z końcem ciepłych dni i wyciągnięciem z szafek butów zakrywających całe nogi kończy się obowiązek dbania o stopy, to grubo się mylicie. Właśnie w okresie jesienno-zimowym warto pamiętać o paru zasadach.

Można w zasadzie wyróżnić dwie kwestie związane z dbaniem o stopy. Z jednej strony niezmiernie istotnym elementem jest odpowiedni dobór obuwia, ale i skarpetek, które będziemy nosić. I tutaj należy kierować się zasadą, która wielu się pewnie nie spodoba: im drożej tym lepiej. Oczywiście cena nie jest jedynym wyznacznikiem tym bardziej, że nie ma sensu kupować butów, które będą nas cisnąć, bo to niedobrze wpłynie na stan naszych nóg. Wszystko powinno być dopasowane, mimo tego że naszym nogom ma być ciepło, to dobrze by było, aby równocześnie mogły one oddychać. Podeszwa powinna być miękka i nie odbijać naszych stóp, tak aby nie powstały zgrubienia i rogowacenie skóry.

Drugą kwestią, która ma niezmierni duży wpływ na stan naszych nóg, to – co wydaje się być oczywiste – odpowiednia ich higiena. Przede wszystkim codzienne mycie, a jeśli jest taka potrzeba może to być częściej niż raz dziennie, a nawet powinno. Jednak higiena stóp to nie tylko to. Bardzo ważnym jej elementem powinno być usuwanie naskórka, zarówno z pięt, jak i z miejsc gdzie pojawiają się zgrubienia. Dbajcie również o paznokcie, bo często to właśnie od nich rozpoczyna się problem grzybicy.

Warto też przyglądać się swoim stopom, tak aby odpowiednio szybko zareagować na pojawienie się konkretnych problemów. I tak jeśli zauważycie odciski, przesuszona skórę i początki wspomnianej grzybicy to w zasadzie nie ma na co czekać tylko po prostu trzeba udać się do lekarza. Jest to oczywiście problem dość wstydliwy, ale chyba jednak dużo lepiej rozwiązać go zawczasu. Tym bardziej, że nie jest to takie trudne i kosztowne. Oczywiście w momencie kiedy zareagujecie odpowiednio wcześnie. A o stopy naprawdę warto dbać, zresztą jak o każdą część naszego organizmu.

Podziel się ze znajomymi