Czym tak naprawdę jest trądzik różowaty

SKGK226NKj3eR4mSB04MUnIe6CvwHW.jpg


Administrator

Dodano: 09:54 11 maja 2011
Aktualizowano: 10:03 11 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Trądzik automatycznie kojarzy nam się z młodym wiekiem, przekleństwem nastolatków. Jest jednak jeden typ tego schorzenia, który dotyka osoba po trzydziestym roku życia, najczęściej kobiety. Trądzik różowaty, bo o nim oczywiście mowa, to przewlekła choroba skóry.

Jej najczęściej występującym objawem jest wysypka, która pojawia się głównie na twarzy, nosie, oraz na policzkach. W ciężkich przypadkach „atakuje” ona również dekolt, a nawet plecy. Pierwszy objaw trądziku różowatego to rumień, czyli rozszerzenia naczyń krwionośnych (w formie charakterystycznych pajączków). Jednocześnie pojawiają się zaczerwieniania na nosie i policzkach, i towarzyszy im uporczywe pieczenie, a nawet swędzenie skóry. To dość czytelny znak, że powinniśmy udać się do specjalisty. Jeśli tego nie zrobimy dodatkowo mogą pojawić się inne objawy, między innymi grudki i krosty, a nawet guzy i stany zapalne skóry. Wtedy leczenie staje się już dużo trudniejsze.

Ciężko podać jedną konkretną przyczynę pojawienia się trądziku różowatego. Część specjalistów zwraca uwagę przede wszystkim na zaburzenia hormonalne. Wspomniany rumień może też występować w wyniku skrajnych temperatur, wizyty w saunie, czy solarium, a nawet wtedy kiedy pijemy alkohol, czy jemy dość ostre potrawy. To znak, że możemy mieć w przyszłości i to całkiem niedalekiej problemy z trądzikiem różowatym. Co ciekawe, czynnikiem wzmagającym ryzyko pojawienia się tej choroby skóry, mogą być leki obniżające cholesterol, ale także przez sterydy. Nawet stosowanie niektórych kremów może wywoływać skórne „pajączki”.

Na rynku obecnie istnieje spora grupa preparatów, które przeznaczone są do leczenie trądziku różowatego. Ich wspólną cechą bez wątpienia jest cena, gdyż ciężko znaleźć produkt tani,a jednocześnie skuteczny. W przypadku kiedy choroba przyjęła najbardziej zaawansowaną formę walka z nią skupia się już wyłącznie na antybiotykach, najczęściej opierają się one o retinoidy, metronidazol. Kuracja trwa kilka tygodni, potem jest na pewien czas przerywana, aby nie obciążać i w konsekwencji nie zniszczyć wątroby.