Co to jest cellulit?

SsoEV1TUUR69Qn284wI10M194xq628.jpg
Dodano: 11:54 19 marca 2009
Aktualizowano: 13:35 5 października 2011
Źródło:

Cellulit to nie cellulitis

Mimo że często te słowa bywają używane zamiennie to cellulitis jest poważniejszą – oznacza zapalenie tkanki łącznej, zwykle spowodowane przez bakterie. Schorzenie to objawia się zaczerwienieniem oraz bólem skóry. Występuje jako następstwo skaleczeń, zranień, ukąszeń lub poparzeń. Leczy się antybiotykami.

Czym jest cellulit?

Cellulit to defekt kosmetyczny. Najczęściej występuje tam gdzie mamy najwięcej tkanki tłuszczkowej: czyli na biodrach, brzuchu, pośladkach i przedramionach. To co widzimy czyli grudki i nierówności, to powiększone komórki tłuszczowe. Upośledzają one krążenie krwi i limfy w zaatakowanej tkance. Przez to te miejsca są gorzej ukrwione i dociera do nich mniej tlenu. Dlatego tłuszcz nie ulega spalaniu i gromadzą się woda i toksyny. Natomiast różne mogą być powody powiększenia się komórek tłuszczowych.

Rodzaje cellulitu

Cellulit „wodny” występuje najczęściej u osób szczupłych z powodu nieprawidłowego krążenia krwi i limfy w tkankach. Co jest przyczyną zatrzymania wody w organizmie i obrzęków. Obrzęki w w tkankach skóry zaburzają mikrokrążenie w skórze i powodują niedokrwienie komórek tłuszczowych. Z powodu braku tlenu, składników odżywczych i niedokrwienia komórki tłuszczowe zaczynają wytwarzać i gromadzić w sobie substancje toksyczne. Gdy ściśniemy skórę będzie ona pofałdowana, opuchnięta napięta. Cellulit wodny jest nieco bolesny w dotyku. Można go rozpoznać po tym, że puchną kostki u nóg, łydki. Wtedy należy unikać chodzenia na wysokich obcasach, starać się jak najczęściej leżeć z uniesionymi nogami. Na tę dolegliwość pomaga drenaż limfatyczny i ćwiczenia.

Cellulit „tłuszczowy” dotyczy najczęściej osób z nadwagą. Gdy tyjemy komórki tłuszczowe, które gromadzą cukier oraz kwasy tłuszczowe, tworząc związek zwany trójglicerydem, który w sposób naturalny ulega później rozpadowi. Jeśli proces ten zostanie zakłócony cukier i kwasy tłuszczowe zaczynają się gromadzić w komórkach, a te automatycznie się powiększają.

Komórki ułożone są w grupach, tworząc większe skupisko i wyglądają jak winogrona. Na skórze widoczne są wgłębienia, wyczuwa się drobne guzki, które są niczym innym jak powiększonymi komórkami tłuszczowymi. Skóra po ściśnięciu jest grudkowata, może to powodować ból ponieważ komórki tłuszczowe uciskają na zakończenia nerwowe. W tym przypadku trzeba włożyć znacznie więcej wysiłku by pozbyć się cellulitu. Nie wystarczą same ćwiczenia, konieczne będzie zastosowanie silniejszych kosmetyków. Przy cellulicie „tłuszczowym” bardzo wskazany jest masaż, który rozluźnia tkankę łączną, przez co usprawnia się krążenie.

„Cellulit cyrkulacyjny” – jest to połączenie dwóch poprzednich rodzajów

Co sprawia że pojawia się cellulit?

Za powstawanie cellulitu odpowiedzialnych jest wiele czynniku jednak największymi „winowajcami” są:

Hormony, a dokładnie duża nadwyżka estrogenu nad progesteronem. Zwykle dzieje się tak m.in. w czasie ciąży, menopauzy, dojrzewania, stosowania hormonalnych tabletek, hormonalnej terapii zastępczej. Estrogeny powodują wzrost przepuszczalności naczyń oraz zatrzymanie wody w organizmie i obrzęki. Jednocześnie to dzięki nim skóra jest bardziej elastyczna i lepiej się rozciąga, co jest dużą zaletą w czasie ciąży.

Geny, to one decydują o tym ile tłuszczu odkłada się w komórkach. Rodzimy się wyposażeni w określoną liczbę komórek tłuszczowych. Wypełniają się one zbędnym tłuszczem, czyli rezerwą energetyczną gromadzoną wtedy, gdy zjadamy więcej kalorii niż spalamy. Jednak jedni z nas tyją więcej lub mniej. Dzieje się tak za sprawą genów decydujących czy nasze komórki tłuszczowe mają więcej lub mniej receptorów wiążących tłuszcz, czyli czy więcej zatrzymujemy go w organizmie czy więcej się pozbywamy.

Brak ruchu, bez niego możemy zapomnieć o skutecznej walce z cellulitem. Każdy ruch sprawia że sprawniej zaczyna funkcjonować układ limfatyczny, a co za tym idzie szybciej pozbywamy się z organizmu toksyn. Prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego w dużej mierze zależy od działania naszych mięśni, bo stanowią dla niego „pompę”, inaczej tworzą się obrzęki i zatrzymania limfy.

Małe ilości pitej wody i zła dieta (za dużo tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów, za mało białka, warzyw i owoców). Woda to nasz sojusznik w walce z cellulitem – pochłania szkodliwe substancje w naszym organizmie i transportuje je do węzłów chłonnych. Dieta nie powinna dostarczać toksyn i „łatwych zapychaczy” komórek tłuszczowych.

Palenie papierosów (upośledza dotlenianie i odżywianie komórek) i noszenie zbyt obcisłych ubrań (utrudniają krążenie krwi i limfy), zakładanie nogi na nogę…

Czy należy coś robić z cellulitem?

TAK. Cellulit sam nie zniknie. Grudki które zauważamy to zwykle powiększone 7-10 razy komórki tłuszczowe. Jeśli się starać robić coś w kierunku redukcji cellulitu mogą się one powiększyć nawet 60-krotnie.