Chirurgia plastyczna


Administrator

Dodano: 23:04 7 lutego 2008
Aktualizowano: 08:52 3 października 2013
Źródło:

Chirurgia plastyczna :
Chirurgia plastyczna (kosmetyczna lub estetyczna) to dziedzina chirurgii trudniąca się poprawkami rzeczywistych, bądź urazów, wypadków (komunikacyjnych, przemysłowych itp.) zniekształceń i wadami pooperacyjnymi (np. po operacji onkologicznej).

Zabiegi wykonywane w chirurgii plastycznej :

Wypełnienie bruzd twarzy i ust :
Kwas hialuronowy zawarty jest w ciele człowieka (głównie skórze) w różnych stężeniach, jego podstawową właściwością jest wiązanie wody, co powoduje prawidłowe nawodnienie tkanek. Zabieg wypełnienia zmarszczek opiera się na dostarczeniu źródła kwasu w celu nawilżenia tkanek skóry, które są wyniszczone przez załamania skórne. Kwas ten jest preparatem sztucznym, nie powoduje wystąpienia objawów alergii. Preparaty służące do wypełniania zmarszczek kwasem to żele krystaliczne, plastyczne i elastyczne wypełniające zmarszczkę dając zdrowy efekt. Są one aplikowane cienkimi igłami, co ogranicza do minimum odczuwalność bólu. W momencie wprowadzeni żelu preparat zgodnie ze swoimi właściwościami wiąże wodę co powoduje powiększenie objętości danego miejsca, a w konsekwencji wygładzenie zmarszczek lub kształtowanie konturu ust. Czas trwania tego typu zabiegów to nie dłużej niż 30 minut (nie powodują one wyłączenia z codziennego życia), a efekty widoczne są od razu. Stosowane są w celu wyeliminowania bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek okolicy oczu, opadniętych kącików ust oraz modelowania owalu twarzy. Efekty zabiegu mogą zostać przedłużone podaniem kolejnej dawki. Większość osób decyduje się na nią dopiero po 6-12 miesiącach od pierwszego podania kwasu w celu wygładzenia zmarszczek lub poprawy konturów twarzy. W przypadku powiększenia warg istnieje potrzeba powtórzenia zabiegu po upływie 6 miesięcy.

Powiększenie i podnoszenie piersi :
Zabieg powiększenia biustu polega na wszczepieniu implantów piersiowych wypełnionych solą fizjologiczną lub żelem sylikonowym. Posiadają one różne wielkości i kształty (mogą być okrągłe lub anatomiczne). Możliwe jest umieszczenie ich pod gruczołem lub mięśniem dzięki czemu zachowana jest prawidłowa praca gruczołu w czasie ciąży a następnie karmienia dziecka. Implanty są zakładane przez nacięcia w okolicy pachy lub brodawki sutkowej, proces ten trwa około 1,5 godziny. Zabieg podniesienia piersi jest wykonywany w sytuacji zwiotczenia skóry i jej nadmiaru. W większości przypadków poddają się mu kobiety po ciążowym przeroście piersi. Cięcia wykonywane są w okolicy brodawek. W przypadku zarówno powiększenia jak i podnoszenia piersi stosowane jest ogólne znieczulenie.

Liposukcja, inaczej lipoplastyka :
Liposukcja to zabieg polegający na zlikwidowaniu nadmiaru tłuszczu w różnych okolicach ciała (biodra, pośladki, brzuch czy inne części ciała). Zabieg ten wykonywany jest w kilku etapach:
– wstrzyknięcie roztworu znieczulającego w tkankę tłuszczową
– tunelizacja
– odessanie komórek tłuszczowych (nie więcej niż 3,5 litra w czasie jednego zabiegu)
W tego typu zabiegach stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Lifting twarzy – Face lifting :
Zabieg ten poprawia wygląd twarzy i niweluje wszelkie oznaki starzenia się. W trakcie zabiegu, chirurg naciąga skórę twarzy w kierunku górno tylnym, a następnie usuwa jej nadmiar. Odcięcia wykonuje się w mało widocznych miejscach na przykład za uchem. W tego typu zabiegach stosowane jest znieczulenie ogólne, niekiedy (bardzo rzadko) znieczulenie miejscowe.

Korekcja nosa :
Korekcją nosa nazywamy zabieg mający na celu poprawienie działania lub wyglądu nosa. Najczęściej koryguje się nosy garbate, krzywe, skośne lub z krzywą przegrodą. W trakcie zabiegu można dowolnie ukształtować operowany nos. Możemy zmienić całkowicie jego kształt, rozmiar, wielkość dziurek lub tylko zmienić jego czubek. Czas wykonywania zabiegu to od 1 do 2 godzin. W zależności od potrzeby wykonuje się rozcięcie w środku, u podstawy czy skrzydełek nosa. Najczęściej w tego typu zabiegach stosuje się znieczulenie ogólne.