Błysk pod kontrolą


Administrator

Dodano: 10:47 3 sierpnia 2011
Aktualizowano: 10:55 3 sierpnia 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Z jednej strony tłusta czy mieszana cera wolniej się starzeje, z drugiej zaś nie zawsze dodaje uroku i raczej próżno szukać zwolenników stale błyszczącej się skóry. O ile zimą błyszcząca się skóra nie stanowi wielkiego kłopotu, to jednak latem może dać się nieźle we znaki, bowiem pod wpływem wysokiej temperatury, gruczoły łojowe pracują na pełnych obrotach. W efekcie cera tłusta błyszczy się na całej twarzy, a mieszana w strefie T (czoło, nos, broda), ponadto na świecącej się od nadmiaru sebum skórze, wszelkie niedoskonałości widać jak na dłoni.

Tłusta skóra to problem głównie nastolatków i osób po dwudziestce. Mimo, iż z wiekiem zmienia się tendencja do przetłuszczania, to jednak wielu kobietom po 30. roku życia nadal dokucza błyszcząca się skóra. Ma to związek z gospodarką hormonalną, której podlega praca gruczołów łojowych, a na którą nie zawsze mamy wpływ. Sebum to naturalna bariera chroniąca skórę przed utratą wody, jeśli gruczoły łojowe funkcjonują prawidłowo, wówczas warstwa sebum jest niewidoczna. Natomiast, gdy sebum jest za dużo, twarz zaczyna się świecić i wszelkie niedoskonałości na skórze stają się bardziej widoczne.

Cera tłusta i mieszana wymaga specjalnego traktowania, przede wszystkim nie wolno jej gwałtownie wysuszać. W przeciwnym razie dodatkowo ją podrażnimy i wywołamy jeszcze większy łojotok. Do mycia przetłuszczającej się skóry należy używać łagodnych żeli lub emulsji, najlepiej ze ściągającymi, przeciwzapalnymi ekstraktami ziół. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej mają za zadanie głębokie oczyszczenie porów, bez naruszenia jej naturalnego odczynu. Twarz należy przemywać bezalkoholowym tonikiem. Alkohol jest bardzo niewskazany, ponieważ wzmaga wydzielanie sebum i dodatkowo odwadnia naskórek. Zarówno żel jak i tonik można zastąpić płynem micelarnym, który delikatnie, a zarazem skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia.

Do pielęgnacji przetłuszczającej się skóry, latem lepiej wybierać lekkie emulsje i beztłuszczowe żele, których konsystencja nie obciąża skóry, kosmetyki te łatwiej wnikną w głąb naskórka i sprawią, że makijaż utrzyma się dłużej i lepiej. Ciężkie kremy sprawiają, że cera staje się szara, pokrywa się grubą warstwą łoju i ma skłonności do powstawania wyprysków.

Z doraźnych środków, które pomogą nam zapanować nad „powodzią” sebum pomocne będą żele i bibułki matujące. Bibułki zaabsorbują nadmiar tłuszczu, odciążą skórę, a przy tym są łaskawe dla makijażu, z kolei żel matujący można nakładać bezpośrednio na makijaż. Latem w miarę możliwości zrezygnuj z pudru, kolejne warstwy nakładane w ciągu dnia sprawią, że pod koniec dnia twarz będzie pokryta grubą „skorupą” o nienaturalnie ciemnym kolorze.

Ponadto cera tłusta i mieszana wymaga specjalnego podkładu matującego, który skutecznie pochłonie nadmiar sebum i pozwoli zapomnieć na wiele godzin o pudrowaniu.