Padaczka alkoholowa

xh53Suscv6ydQ4K7F7042BZ2795lrC.jpg


Administrator

Dodano: 08:49 7 grudnia 2011
Aktualizowano: 09:36 7 grudnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Nazwa ta odnosi się do zespołu napadów drgawkowych, które występują w trakcie trwania zespołu abstynencyjnego u osób uzależnionych od alkoholu. Występuje zwykle w przypadku całkowitego odstawienia, ale może się także pojawić na skutek nagłego zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu. Taki napad pojawia się najczęściej w czasie od 48 do 72 godzin od odstawienia alkoholu. Zdarza się również, że padaczka pojawia się w ciągu tygodnia od odstawienia.

Padaczka alkoholowa, mimo iż objawy są zbliżone, nie jest padaczką sensu stricte, gdyż wywołana jest nadużywaniem alkoholu i jego nagłym odstawieniem, a nie jak w przypadku regularnej padaczki – zaburzeniem pracy mózgu.

W tego rodzaju padaczce, ja już zostało wspomniane, występują podobne ogólne objawy napadów padaczkowych, takie jak charakterystyczne drżenie rąk i nóg, skurcze mięśni oraz napięcie mięśni twarzy. Jednak w przypadku padaczki alkoholowej wśród objawów występują także nudności, wymioty, biegunka, drażliwość, nadpobudliwość czy nadpotliwość, zauważa się też powiększone źrenice, zaburzenia rytmu serca czy suchość śluzówek jamy ustnej. Chory odczuwa przy tym lęk i niepokój, a nawet nastrój depresyjny, czasem zaburzona jest świadomość, pojawiają się problemy ze snem, koszmary senne.

Padaczka alkoholowa jest chorobą, która ustępuje samoistnie po kilku dnia, pod warunkiem przestrzegania abstynencji lub znacznego zmniejszenia ilości wypijanego alkoholu. Jednak należy wiedzieć, iż napad padaczki alkoholowej może być równie niebezpieczny, jak inne napady padaczkowe, przede wszystkim przez możliwość wystąpienia urazów głowy. Powinno się więc wiedzieć, jak choremu w takiej sytuacji pomóc. Pierwsza pomoc wygląda identycznie jak w przypadku regularnej formy napadów.

Przede wszystkim należy zabezpieczyć głowę przez potłuczeniem. Pod żadnym pozorem, nie wolno wkładać choremu nic do ust. Jeżeli wiemy, iż napad jest padaczką alkoholową należy zmierzyć czas jego trwania oraz poczekać, aż napad minie. Pamiętajmy, że jeśli nie wystąpi żaden uraz, to chory po napadzie padaczki alkoholowej zwykle nie jest przez pogotowie hospitalizowany. Leczenie polega przede wszystkim na odtruciu organizmu z toksyny, jaką jest alkohol oraz przywrócenie właściwego poziomu wapnia i magnezu.

Można założyć, że jeśli padaczka pojawiła się raz to pojawi się znów. Wywołana jest zwykle urazami mózgu, jakich nabawił się alkoholik, będąc pod wpływem alkoholu, jak również uszkodzeniami mózgu, które wywołał nadużywany alkohol.