Usuwanie zębów mądrości

Dodano: 08:21 9 grudnia 2008
Aktualizowano: 14:00 3 stycznia 2012
Źródło: www.wikipedia.pl www.colgate.pl www.serwisy.gazeta.pl/zdrowie www.dentalclub.com.pl www.przychodnia.pl www.epacjent.pl www.pacjenci.dentonet.pl www.poradnikzdrowie.pl www.bluedental.pl

Czym są zęby mądrości?

Tzw. zęby mądrości, inaczej – ósemki, są trzecimi zębami trzonowymi, wyrzynają się mniej więcej między 17 a 25 rokiem życia i może to trwać krótko bądź, tak jak u niektórych – kilka lat, dając o sobie znać cyklicznie. Wyrzynaniu często towarzyszy ból i obrzęk, czasem także bóle innych, np. sąsiadujących zębów oraz bóle głowy. Ulgę przynieść mogą nie tylko środki przeciwbólowe ale także płyny do płukania ust dostępne w aptekach (np. dentosept, który działa przeciwzapalnie, ściągająco, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo a także przeciwbólowo) a także domowe sposoby takie jak zioła (np. szałwia).

Kiedy usuwać zęby mądrości?

Gdy zęby wyrastają prawidłowo i są zdrowe, nie ma znacznych wskazań do ich usuwania. Niekiedy nie odbywa się to we właściwy sposób i ząb wyrzyna się nieprawidłowo. W takiej sytuacji może on pozostać częściowo lub całkowicie pod dziąsłem w pionowym ułożeniu bądź ustawić się w pozycji poziomej. Najczęściej spowodowane jest to brakiem miejsca w łuku zębowym, związanym między innymi ze zmniejszeniem szczęk człowieka na drodze ewolucji. Sytuacja ta może dotyczyć zarówno łuku dolnego jak i górnego. W przypadku zębów zdrowych, ustawionych właściwie w łuku zębowym nie ma wskazań do ich usuwania, poza wskazaniami ortodontycznymi. Problem pojawia się dopiero przy zębach ustawionych nieprawidłowo.

Wskazania do usuwania zębów mądrości:
– częściowe zatrzymanie zęba – zapobieganie utrudnionemu zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, co może doprowadzić do nawracających stanów zapalnych
– całkowite zatrzymanie zębów – zapobieganie powstania torbieli, która wraz ze wzrostem osłabia kość żuchwy
– próchnica
– zapalenie dziąsła
– wskazania ortodontyczne – zapobieganie bądź wstrzymanie stłoczenia zębów (głównie przednich) oraz w przypadku planowania leczenia stałym aparatem ortodontycznym
– ząb „uciska” na ząb sąsiadujący, grożąc mu tym samym resorpcją i możliwością utraty dwóch zębów
– wskazania protetyczne – przed planowanym założeniem korony na drugi ząb trzonowy zaleca się usunięcie trzeciego zęba trzonowego

Jak wygląda zabieg?

Chirurgiczny zabieg usuwania zębów mądrości nazywa się inaczej dłutowaniem i zaleca się je wykonywać w okolicy 20 roku życia ze względu na szybszy powrót do zdrowia i możliwość mniejszych komplikacji.Przed wykonaniem zabiegu zaleca się wykonanie rentgenu zębów w celu określenia pozycji zęba przez specjalistę. Zabieg ekstrakcji zęba zatrzymanego wykonuje chirurg szczękowy w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy jednak, np. w przypadku konieczności usuwania więcej niż jednego zęba jednocześnie, bądź gdy zabieg wymaga hospitalizacji, pacjentom proponuje się wykonanie go w znieczuleniu ogólnym. Czas trwania zabiegu i jego sposób zależy od indywidualnego przypadku pacjenta. Sam zabieg polega na nacięciu błony śluzowej nad zębem przeznaczonym do usunięcia i odwarstwieniu płata błony śluzowej. Przy użyciu tzw.frezu, usuwana jest blaszka kostna pokrywająca ząb. Po dłutowaniu rana jest zszywana a szwy zdejmuje się po ok 7-14 dniach. Po zabiegu otrzymuje się gazik do przygryzienia i lód w celu zmniejszenia opuchlizny.
Sam zabieg, często nie jest bolesny ze względu na dawkę znieczulenia. Objawy złego samopoczucia pacjenci odczuwają po ok 4-5 godzinach, gdy znieczulenie przestaje działać.
W wielu przypadkach specjaliści zalecają zażywanie odpowiedniego antybiotyku oraz środków przeciwbólowych w celu złagodzenia bólu oraz zapobieganiu infekcji.

Aby przyspieszyć proces gojenia w domowych warunkach należy:
– przykładać lód do opuchlizny – należy to jednak robić z umiarem, aby nie spowodować odmrożenia
– spożywać lody (bez bakalii)
– unikać napoi gorących oraz ciepłych
– unikać napoi zawierających kofeinę
– unikać szczotkowania zębów po stronie dłutowanego zęba
– płukać usta szałwią
– unikać schylania oraz gwałtownych ruchów (np. kichanie) aby zapobiec krwotokom
– unikać spania na stronie dłutowanego zęba

Dlaczego boimy się usuwania zabiegu?

Na stronach internetowych można znaleźć wiele opisów zabiegu dłutowania, co wywołuje strach u pacjentów. Kiedy jednak zabieg jest konieczny, należy pomyśleć o korzyściach, które ze sobą niesie. W przypadku stłoczeń, dłutowanie zapobiega kolejnym stłoczeniom i towarzyszącym im bólu oraz daje szansę w ciągu ok 0,5 roku na powrót zębów do prawidłowego położenia w łuku. Im szybciej wykonany zostanie zabieg, tym mniej szkód dla naszego uzębienia i tym większa szansa na prawidłowy zgryz.

Dziś wiadomo, iż można częściowo zapobiegać przykremu zabiegowi dłutowania, obserwując budowę szczęki dziecka w wieku ok 12lat. Przy regularnych wizytach u dentysty i z konsultacją u ortodonty, można wcześnie wykryć przyszłościowe komplikacje w prawidłowym wzroście zębów.

Podziel się ze znajomymi