Trzy etapy chorób dziąseł

9Fd0UfLyl7dnfXcV3Uqofhc3z8b6K2.jpg


Administrator

Dodano: 09:39 25 czerwca 2012
Aktualizowano: 09:43 25 czerwca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Dziąsło można określić jako tkankę (zgrubiałą trzeba zaznaczyć). Osłania ona wyrostek zębodołowy, w którym umiejscowiony jest ząb. Warto również wiedzieć, że dziąsło jest bardzo silnie unaczynione, a także podatne na uszkodzenia. I to właśnie z tego ostatniego powodu wynika to, że zdarza się nierzadko, iż krwawią.

Choroba dziąseł jest wywoływana przez bakterię, która znajduje się na płytce nazębnej. To, że się ona tam znajdzie wynika najczęściej z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Płytka nazębna musi być usuwana, bo inaczej bakterie się namnażają i zagrażają naszym dziąsłom. Właśnie w tym momencie może pojawić się pierwszy etap choroby tej części jamy ustnej. Zapalenie dziąseł charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem niewielkiego krwawienia w momencie, kiedy myjemy zęby, czy też czyścimy je nicią dentystyczną. Na szczęście – jeśli jesteśmy na tym etapie – to chorobę dziąsła można cofnąć. To efekt tego, iż wszystko to co nasze zęby utrzymuje nie jest jeszcze w żaden sposób naruszone.

Większy problem będziemy mieć gdy dotknie nas druga faza choroby dziąsła, czyli zapaleniem ozębnej. To na tym etapie pojawiają się uszkodzenia kości, która ząb podpiera. Może również nieco poniżej dziąseł pojawić się pusta przestrzeń. W niej to gromadzić się będą resztki pokarmu, a więc doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i kolejnych uszkodzeń. O ile tych zmian się nie da cofnąć, to odpowiednia opieka stomatologa oraz dobrze prowadzona higiena jamy ustnej pozwala je zatrzymać. Jeśli zapalanie ozębnej jest w stopniu zaawansowanym, to dochodzi już do poważnych uszkodzeń, których efektem może być luzowanie i przesuwanie się zębów. Dochodzi też do przypadków kiedy trzeba usuwać uzębienie, mimo leczenia.

Choroba dziąseł może występować w każdym wieku, więc w zasadzie nikt nie jest bezpieczny. Wiele zależy od higieny jamy ustnej. Jeśli dziąsła są zaczerwienione lub też odczuwacie w ich okolicach ból, to znak iż możecie mieć problem z nimi. Jeśli takie zmiany się pojawią, to nie ominie Was wizyta u stomatologa.