Jak sobie radzić z opuchlizną twarzy?

Dodano: 14:05 12 listopada 2013
Aktualizowano: 14:05 12 listopada 2013
Źródło:

Boli. Przy każdym dotknięciu twarzy wyczuwasz, że skóra jest napięta i wyraźnie w tym miejscu uwypuklona. Powód zazwyczaj schowany jest w jamie ustnej. Opuchlizna najczęściej jest bowiem związana z bolącym, lub dopiero co wyrwanym, zębem. Jak sobie z nią poradzić?

W tym wypadku swoje działanie powinniście połączyć z przyczyną. Jeśli za opuchliznę twarzy odpowiada ząb, to oczywiście nim należy zająć się w pierwszej kolejności. Jest tutaj bardzo prosta zależność. Jeśli poradzimy sobie z bolącym zębem, to dość szybko zniknie również „malownicza” opuchlizna z naszej twarzy.

Metod jest tak naprawdę wiele i pewnie każdy z Was jakąś w zanadrzu posiada. Jedni na opuchliznę twarzy stosują zimne okłady. Ten sposób jest wykorzystywany bardzo często w przypadku kiedy opuchnięcie pojawia się nagle w wyniku na przykład uderzenia w twarz. Przykładać można wszystko to, co jest zimne. Jedni wybierają zamrożone mięso, inni po prostu lód prosto z zamrażarki. Czy to działa? Wiele zależy od tego jak rozległe i silne było uderzenie.

Jeśli powodem jest ząb, to koniecznie trzeba się nim zająć. Najlepszym oczywiście rozwiązaniem jest pójście do dentysty i pozbycie się problemu. Są oczywiście domowe sposoby na zmniejszenie bólu, a przy okazji na pozbycie się opuchlizny twarzy. Możecie więc na przykład stosować płukanki z ziół. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku szałwia. Ma ona bowiem udokumentowane działanie przeciwzapalne. Możecie również przepłukiwać usta naparem z tymianku. Ma on podobne działanie do szałwi. Na opuchliznę mają też pomagać okłady z liści kapusty. Co ważne – rozbijcie je lekko wcześniej, zanim przyłożycie do twarzy.

Do bolącego zęba możecie również przykładać ciepłą, zaparzoną torebkę zwykłej czarnej herbaty. To jednak sposób na krótki czas i w ten sposób samej opuchlizny się nie pozbędziecie. Na pewno jednak, chociaż na chwilę, przestaniecie czuć ból zęba. Na koniec, „śmierdząca” pewnie dla wielu, ciekawostka. Żucie cebuli przez około 10 minut pozwala zabić wszelkie bakterie w ustach i na pewien czasu pozbyć się problemu.

Podziel się ze znajomymi