Woda w kolanie

kolanko1
Dodano: 12:38 13 sierpnia 2013
Aktualizowano: 12:38 13 sierpnia 2013
Źródło:

Odczuwacie ból w okolicach stawów znajdujących się w kolanie? Macie problemy z poruszaniem się? A może wyraźne spuchło Wam kolano? Te objawy mogą oznaczać problem. Z dużym prawdopodobieństwem macie do czynienia z tak zwaną „wodą w kolanie”.

 

To kontuzja, która związana jest najczęściej z innymi uszkodzeniami kolana. Przydarza się przed wszystkim tym osobom, które są aktywne fizycznie. Woda w kolanie, to najczęściej efekt innej kontuzji lub sytuacji w której nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie aktywności fizycznej. Gdzie szukać przyczyny wody w kolanie? W tym jak zbudowany jest staw. Otóż zawiera on tak zwaną torebkę maziową. To ona jest odpowiedzialna za osłonę stawu, ale także zapobiega tarciu kości o kość. W sytuacji kiedy dochodzi o kontuzji (urazu), płyn wylewa się na zewnątrz. W tym wypadku jego zadaniem jest „chłodzenie” tkanki, która została uszkodzona. To właśnie w momencie kiedy płyn ten się wylewa, staje się „wodą”.

 

Wspominałem we wstępie o objawach. Przede wszystkim kolano puchnie. Dodatkowo miejsce w którym nastąpiło uszkodzenie jest gorące. Wyczujecie to dotykając skórę. Jeśli zauważycie objawy, to pierwszym co powinniście zrobić jest kontakt z lekarzem. Na samym początku, potrzebne będzie prześwietlenie kolana, które jest według nas uszkodzone. Cel, to oczywiście sprawdzenie z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

 

Następnym krokiem jest „odciągnięcie” wody z kolana. Dostaniemy również tabletki, które mają działać w sposób przeciwbólowy. Takie leczenie może przybrać formę długoterminową. W niektórych przypadkach potrzebne będzie powtórzenie zabiegu. Oprócz szpitalnego leczenia stosuje się również domowe metody terapii. Przede wszystkim, przez pewien czas powinniśmy oszczędzać kolano. Każdy ruch może tak naprawdę pogarszać sytuację. Oprócz tego można stosować zimne okłady. Celem jest oczywiście złagodzenie bólu. Przygotowanie okładu jest niezmiernie proste. Potrzebujemy lodu i opaski uciskowej. Tym pierwszym okładamy kolano. Następnie szczelnie obwijamy je opaską uciskową. Gotowe.

Podziel się ze znajomymi