Trening ze skakanką

Dodano: 09:24 27 października 2008
Aktualizowano: 14:38 5 marca 2012
Źródło: ABC Sport dla wszystkich – T. Gołąbek, H. Jasiak, A. Jucewicz

Trening na skakance to doskonały sposób na utrzymanie naszego organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji. Artykuł mówi o tym, jakie są zasady treningu na skakance.


Reklama w artykułach tematycznych

Skakanka to przybór niedrogi i łatwo dostępny. Warto ćwiczyć na skakance gdyż trening ten pozytywnie wpływa na naszą sprawność fizyczną a także na utrzymanie smukłej sylwetki.

Ćwiczenia na skakance są niezwykle pomocne w procesie odchudzania ponieważ ćwicząc na skakance w tempie około 130 podskoków na minutę przez jedną godzinę możemy spalić około 720 kcal.

Systematyczny trening ze skakanką przynosi wiele korzyści naszemu organizmowi:

• zwiększa się wydajność pracy serca i naczyń krwionośnych oraz układu oddechowego
• wzmacniają i uelastyczniają się prawie wszystkie mięśnie ciała a zwłaszcza mięśnie: ud, pośladków, brzucha i ramion
• poprawia się koordynacja ruchowa
• wyrabiają wytrzymałość, skoczność i lekkość ruchów
• następuje redukcja tkanki tłuszczowej
• wyrabia gibkość i sprężystość ciała i równowaga.

Ćwiczenia na skakance nie wymagają specjalnych warunków, możemy równie dobrze ćwiczyć w domu, na sali gimnastycznej, w klubie fitness czy na powietrzu. Zanim rozpoczniemy trening musimy zadbać o wygodne obuwie najlepiej z elastyczną podeszwą, odpowiednio amortyzujące wstrząsy oraz o odpowiedni strój sportowy. Skakankę możemy kupić najprostszą lub przeznaczoną do profesjonalnego użytku, która będzie wyposażona w licznik skoków i spalonych kalorii. Pamiętajmy o tym by ćwiczyć na miękkiej nawierzchni lub na dywanie. Dużo przyjemniej i energiczniej jest ćwiczyć w rytm muzyki.

Bezwzględnie pamiętajmy o tym, by właściwy trening poprzedzić rozgrzewką. Na początek dla skoordynowania ruchów warto podskoki poćwiczyć bez skakanki. Następnie wykonujemy 10 do 20 podskoków obunóż w czasie około pół minuty, później stopniowo staramy się przyspieszać tempo i wydłużać czas ćwiczenia. Skacząc na skakance pamiętajmy o tym by podskoki były wykonywane na palcach i niezbyt wysoko – nie wyżej niż 5 cm od podłoża. Aby wprowadzić skakankę w ruch używamy tylko nadgarstków a nie całych barków. Ćwicząc na skakance starajmy się też wyrobić sobie nawyk przybierania odpowiedniej postawy ciała: należy wciągnąć brzuch, ściągnąć łopatki a łokcie trzymać blisko ciała. Ćwiczenia ze skakanką z pozoru mogą się wydawać jednostajne i monotonne, jednakże jest wiele sposobów na to, by trening sobie urozmaicić. Możemy podskakiwać ze złączonymi nogami, na jednej nodze, można krzyżować nogi oraz ramiona, przeskakiwać z nogi na nogę, obracać skakanką od przodu do tyłu, wykonywać podskoki z kolanami uniesionymi wysoko lub z półprzysiadami. Osoby, które osiągnęły już pewną wprawę powinny ćwiczyć w tempie 70 do 75 podskoków na minutę. Takie tempo jest najwłaściwsze dla prawidłowej pracy serca i układu krążenia. Pamiętajcie o tym, by wasze treningi ze skakanką były systematyczne, dobrze jest ćwiczyć dwa do trzech razy w tygodniu.

Trening na skakance to sposób rekreacji, który warto polecić prawie każdemu. Jedyne przeciwwskazania do ćwiczeń na skakance to: znaczna otyłość, zwyrodnienia stawów, ostra niewydolność krążenia. Trening nie wymaga wielkich nakładów, można ćwiczyć we własnym domu, ponadto nie musimy uczyć się skomplikowanych zasad jak w innych dyscyplinach sportu. Każda kobieta będąc małą dziewczynką nabyła umiejętność skakania na skakance, teraz więc warto sobie przypomnieć to ćwiczenia a będzie to z pożytkiem dla zdrowia i kondycji.

Podziel się ze znajomymi