Rower a zdrowie

cTYVYok75811MHwst54XfwT8lGj7br.jpg


Administrator

Dodano: 09:48 6 listopada 2008
Aktualizowano: 13:58 31 stycznia 2012
Źródło:

Smukła sylwetka, szczupłe nogi i spalanie zbędnych kilogramów to podstawowe zalety jazdy na rowerze. Podczas codziennego treningu podnosi się sprawność układu mięśniowego, oddechowego i krążenia przy jednoczesnym braku obciążania układu kostnego. Artykuł „Rower a zdrowie” opisuje zalety jazdy na rowerze.


Reklama w artykułach tematycznych

Jazda na rowerze to nie tylko ciężka praca ale również satysfakcja i możliwość zwiedzenia okolicy wraz z przyjaciółmi. Największe korzyści z codziennych ćwiczeń mają nasze nogi zaczynając od stóp poprzez łydki a skończywszy na udach. Rozważnie go uprawiając uzyskamy nie tyko zgrabne łydki, ale również uda, nasze biodra, grzbiet i brzuch znacznie się wzmocnią, a mięśnie nabiorą sprężystości. Jazda wzmacnia także dodatkowo grzbiet i ręce. Wycieczki po nierównym górskim terenie są dla nich bardzo ciężkie, bowiem utrzymanie kierownicy na takim terenie może sprawiać znaczne trudności. Dodatkową przeszkodą jest odpowiednie dostosowanie wysokości siedzenia i kierownicy do naszego wzrostu. Zbyt niskie ustawienie kierownicy spowoduje dokuczliwy ból kręgosłupa po zakończeniu jazdy.

Rower a zdrowie

Specjaliści zalecają wycieczki rowerowe jako świetny sposób na zwiększenie wydajności układu oddechowego i układu krążenia. Podczas wysiłku serce zaczyna bić szybciej, w związku z czym krew szybciej krąży i zwiększa się ilość tlenu w naszym organizmie. Rower jest doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na żylaki. Podczas jazdy wzmaga się przepływ krwi, co przeciwdziała zakrzepom. Rower to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. W ciągu godziny wolnej jazdy spalamy 300 kcal, a szybkiej nawet do 600 kcal. Sport ten jest równocześnie bezpieczny dla serca, zaleca się jazdę nawet osobom z problemami sercowymi. Ponadto pomaga w spalaniu cellulitu pojawiającego się na udach, biodrach i brzuchu. Rower ma również pozytywne działanie na nasza cerę, bowiem wybierając się na przejażdżkę latem w słoneczny dzień dostarczamy skórze dużą ilość powietrza i promieni słonecznych. W taki sposób staje się zdrowsza i ładniej wygląda, a przecież każda kobieta pragnie przyciągać uwagę innych.

Zanim zaczniesz przygodę z rowerem

Jazda na rowerze ma praktycznie same zalety, jednak nie należy zapominać o kilku ważnych aspektach o jakich warto pomyśleć przed wejściem na rower. Specjaliści odradzają długie wycieczki po znacznej przerwie. Dla uniknięcia kontuzji i zakwasów warto najpierw poćwiczyć na sucho. Ćwiczenia powinny być tak dobrane aby wzmocnić mięśnie nóg, bowiem to one wykonują najcięższą pracę. Skłony, przysiady, pompki to tylko niektóre z nich, zaleca się również marsz, trucht bądź pływanie na basenie. Początki nie są łatwe, ale nie zrażaj się po pokonaniu pierwszego dystansu. Z roweru powinno się korzystać regularnie, jednak nie w nadmiernych ilościach. To nie ma być maraton a spokojna przejażdżka. Najbezpieczniej zacząć od dystansów długości 5 – 10 km, a jeśli się uda to rozłożyć go nawet na cały dzień. Najlepiej korzystać z jazdy 3 razy w tygodniu po 30 minut. Wydłużenie czasu jazdy powinno pociągać za sobą zwolnienie tępa do nawet spacerowego. Przez cały czas słuchajmy głosu naszego organizmu, jeśli jesteśmy zmęczeni odpuśćmy sobie dzień czy dwa aby później powrócić z większym zapałem i energią. Jeśli zaś odczujemy potrzebę ruchu wsiadajmy na rower, bowiem to znak, iż nasz organizm zaadaptował się.

Odpowiednia pora na rower

Nie należy planować jazdy na rowerze z samego rana, nasz organizm nie jest zdolny jeszcze do takiego wysiłku. Zaleca się wycieczkę koło godziny 10 po niezbyt obfitym śniadaniu. Specjaliści kategorycznie odradzają również jazdę tuż przed pójściem spać, może ona spowodować trudności z zaśnięciem. Pora dnia często uzależniona jest także od pory roku zimą i jesienią kiedy szybko robi się ciemno lepiej poruszać się w dzień jest to dużo bezpieczniejsze. Natomiast latem, gdy odczuwalne temperatury są dość wysokie warto pojeździć przed południem lub wieczorkiem. Jazda na rowerze nie powinna być jazdą na czas. Przeważnie zmęczenie pojawia się nie od samego początku, a dopiero po dłuższym dystansie, nie zsiadajmy wówczas z roweru a zwolnijmy tempo. Robiąc chwilową przerwę zwiększa się ryzyko zniechęcenia do dalszej jazdy. Osoby nie mające zbyt dobrej kondycji powinny tak dobrać sobie osobę towarzyszącą aby się zbytnio nie zmęczyć. Przez pierwsze tygodnie wybierajmy się więc sami lub z innymi początkującymi osobami.

Bezpieczeństwo podczas jazdy

Szybkość na drodze i ciągły pośpiech sprawiają, iż kierowcy samochodów nie zwracaj uwagi na otaczającą ich rzeczywistość. Wypadki, które się zdarzają są przeważnie bardzo groźne i niejednokrotnie ich uczestnikami są właśnie rowerzyści. Najlepiej więc zamiast jazdy po zakorkowanych miejskich ulicach warto wybrać się np. do lasu. Jazda poza miastem bywa również niebezpieczna jeśli nie przestrzegamy pewnych zasad. Mianowicie nasz rower powinien być tak oznaczony aby kierowca jadący z tyłu nas widział, w ten sposób unikniemy niepotrzebnych przykrości. W każdym sklepie rowerowym możemy nabyć odpowiednio do tego celu przystosowane odblaski. Pamiętajmy jednak, że to nie wszystko i jeździjmy na rowerze z głową.

Podziel się ze znajomymi