Najczęściej występujące kontuzje u biegaczy cz. 1

knee injury
Dodano: 10:50 19 maja 2014
Aktualizowano: 12:17 19 maja 2014
Źródło:

Aktywność fizyczna może nam dostarczać wiele przyjemności, a także pozytywnie wpływać na organizm. Uważać jednak powinniśmy na kontuzje, które dość skutecznie „zabiorą” nam radość na przykład z biegania. Mogą nam też na dłuższy czas utrudnić normalne, codzienne funkcjonowanie. Niektóre kontuzje mają dużo większą częstotliwość właśnie u biegaczy.

Jedną z tego typu dolegliwości jest zespół bólu przedniej części stawu kolanowego. Określa się go mianem „kolana biegacza”, lub skrótem AKP. Pierwsza z wymienionych nazw nie do końca jest precyzyjna. Przyporządkowuje się ją zarówno do opisywanego tutaj problemu, jak i bólu pojawiającego się w bocznej części kolana, który związany jest z przeciążeniami dotyczącymi m.in. piszczeli. Na ból przedniej części stawu kolanowego narażeni są właściwie wszyscy biegacze. Problem ten w większości przypadków wynika z błędów w czasie biegania. Chodzi tutaj przede wszystkim o obciążanie przedniej części kolana. Jest to dolegliwość z którą można biegać, ale co oczywiste, lepiej parę dni odpocząć.

Kolejną kontuzją, która przytrafia się często jest uszkodzenie zginaczy kolana. Odczuwana jest ona jako ból z tyłu uda. Kontuzja ta związana jest z jednym z trzech mięśni, które wchodzą w skład grupy kulszowo – goleniowej. Odpowiedzialna jest ona m.in. za pracę stawu biodrowego, a dzięki temu stabilizację naszej sylwetki podczas biegania. Na kontuzję tę narażeni są wszyscy ci, którzy forsują się podczas tej aktywności fizycznej. Nieodpowiednia rozgrzewka, lub jej brak, również mogą skutkować tego typu kontuzją. Jej leczenie polega na zaprzestaniu na pewien czas biegania. Jeśli doszło do większych uszkodzeń, należy też przyjmować leki przeciwzapalne.

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości jest zapalenie ścięgna Achillesa. Na urazy narażona jest zwłaszcza dolna jego część, położona w okolicy stawu skokowego. Jeśli poczujecie w trakcie biegu, lub po nim ból w okolicach kostki, a także pojawi się obrzęk ścięgna, to najprawdopodobniej macie do czynienia z zapaleniem. Dolegliwość ta może występować z różnym nasileniem, a także częstotliwością. Leczenie opiera się przede wszystkim na odpoczynku. Miejsce gdzie odczuwamy ból, możemy też ochładzać.