Klub fitness dla kobiet

CkU83T2ZoPurh8qE3QCIrtXVf5TKnz.jpg


Administrator

Dodano: 09:39 21 listopada 2008
Aktualizowano: 11:19 24 stycznia 2012
Źródło:

Kluby fitness maja odrębną ofertę dla kobiet i coraz częściej o nie dbają zapewniając typowo kobiecy sprzęt czy program ćwiczeń. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego klubu fitness dla kobiet przeczytaj artykuł i dowiedz się na co należy zwracać największa uwagę.


Reklama w artykułach tematycznych

Czasy, w których kobieta siedziała wyłącznie w domu i zajmowała się utrzymaniem domowego ogniska odeszły w niepamięć. Obecnie widać całkowite równouprawnienie pomiędzy obiema płciami. Kobiety zaczęły zarobkowo pracować, prowadzić pojazdy mechaniczne oraz odwiedzać kluby kulturystyczne. Taka forma aktywności daje wymarzoną sylwetkę i doskonałe samopoczucie. Inna forma treningu nie przynosi tak szybkich i widocznych efektów. O szybkim działaniu ćwiczeń przekonało się już wiele kobiet, wystarczy kilka tygodni pracy z obciążeniem a efekt murowany. Kobiety, które chociaż raz spróbowały tego treningu nie rozstaną się z nim tak szybko. Już rok ćwiczeń pozwala zauważyć zmniejszenie cellulitu oraz ujędrnienie ciała. Kobiet, które mają starodawne poglądy na temat siłowni jest już coraz mniej. Treningi siłowe nie są w stanie rozbudować kobiecej sylwetki do rozmiarów męskich jak myślą zazwyczaj ludzie niemający o tym pojęcia. Nie jest to praktycznie możliwe, a obserwowane często w telewizji kobiety w zawodach kulturystycznych wyglądają tak dzięki użyciu niedozwolonego dopingu. Ciało kobiety jest tak zbudowane, iż nie jest możliwe doprowadzenie do przerostu mięśni. Trening siłowy dodaje wyłącznie jędrności skórze i delikatny wzrost masy mięśni, co powoduje zanik cellulitu i zmarszczek w związku, z czym wyglądamy młodziej.

Czy warto poświęcić kilka godzin tygodniowo na ćwiczenia z obciążeniem?

Rachunek wydaje się tutaj bardzo prosty, zawsze warto ćwiczyć. Aby jednak osiągnąć zamierzone rezultaty nie wystarczy odwiedzić siłowni wyłącznie trzy razy w tygodniu, potrzebna jest również odpowiednia dieta. Większość literatury dotyczącej fitness zajmuje się tematyką żywienia wyłącznie mężczyzn, którzy pragną zdobyć odpowiednią masę ciała. Nic więc dziwnego, że kobiety nie mogą znaleźć tu nic dla siebie, przeciwnie, pragną spalić jak najwięcej zbędnych kilogramów. W związku z niewystarczającą ilością materiałów na temat żywienia kobiet podczas ćwiczeń fitness postaram się przybliżyć państwu odpowiednie zalecenia.

Kobiety unikają przyrostu mięśni

Wielu instruktorów zapomina często o tej zależności. Właścicielami siłowni są przeważnie panowie będący wcześniej kulturystami, względnie pasjonaci przerośniętych mięśni, którym trudno jest zrozumieć poglądy kobiety i ich marzenia o szczupłej sylwetce. Często zdarza się polecają kobietom stosowanie diety i ćwiczeń przeznaczonych dla mężczyzn. A przecież nie każdy musi wyglądać jak Lee Haney. Przed ustaleniem treningu i odpowiedniego żywienia dla kobiet ważne jest zapoznanie się z powodami, które kierowały je, aby zawitać w klubie fitness.

Jak najefektywniej ćwiczyć?

Każdy program ćwiczeniowy powinien być indywidualnie dostosowany do sylwetki każdej kobiety. Jednak dla ułatwienia przyjmujemy pewne założenia ogólne:
1) Trening powinien odbywać się 3-4 razy w tygodniu po 45 minut
2) Obciążenie powinno być mniejsze tak, aby udało się wykonać 15-20 podniesień
3) Podczas jednego treningu powinno się stosować trening na różne mięśnie naszego ciała
4) Przerwy w ćwiczeniach nie powinny być za długie
5) Każdy trening siłowy powinien pociągać za sobą ćwiczenia aerobowe
6) Ćwiczenia aerobowe powinny być wykonywane również rano przed posiłkiem
7) Korzystnym uzupełnieniem ćwiczeń są sprint, biegi i skakanka.

Odpowiednia dieta lekarstwem na wszystko

Sam trening niewiele daje choćby był stosowany bardzo często. Naukowcy zgodnie twierdzą, iż sposób odżywiania może w 80% zadecydować o rezultatach. Zależność tą bardzo łatwo można zauważyć, bowiem trening jedynie pobudza organizm, natomiast efektywność zależy od odpowiedniej odnowy biologicznej, której podstawą jest dieta. Kobiety uprawiające tego typu sport nastawiony na wyszczuplenie ciała powinny stosować się do kilku ważnych wskazówek.

1) Spożywać 4-5 posiłków dziennie

Wiele kobiet spożywa dziennie dwa lub, co najwyżej trzy posiłki sądząc, iż w ten sposób spalą zbędne kilogramy. Otóż nic bardziej mylnego. Tylko dostarczając odpowiednią ilość energii do naszego organizmu stanie się on bardziej bezpieczny i w efekcie część wartości odżywczych zostanie odłożona do włókien mięśni. Dodatkowo ustrój człowieka działa tak, że mając stały dopływ kalorii nie musi tworzyć tkanki tłuszczowej podskórnej. Tak, więc warto jadać często, ale w mniejszych ilościach gdyż to zbliży nas do upragnionej sylwetki.

2) Przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 3-3,5 godziny

Organizm ludzki nie jest przystosowany do wielogodzinnych przerw pomiędzy posiłkami. W takiej sytuacji władcza się sygnał alarmowy tzn. tworzona jest tkanka tłuszczowa ochraniająca organizm. Zbyt długie przerwy powodują odkładanie się tłuszczu w organizmie, cukrów i tłuszczy w jelicie cienkim i insuliny odpowiedzialnej za gospodarkę organizmu. Dodatkowo, gdy nieregularnemu odżywianiu towarzyszy trening fizyczny może dochodzić do straty masy beztłuszczowej i zmian jakości sylwetki. Zbyt długie przerwy w posiłkach powodują dodatkowo wyostrzenie zmysłu wzroku, smaku i zapachu, co powoduje, iż zjadamy później ogromne ilości. Po okresie głodówki mózg domaga się tłuszczu i cukru, które są najbardziej kaloryczne. Warto tu również zaznaczyć, iż chaotyczne spożywanie pokarmów zubaża dietę w wiele składników, co w konsekwencji prowadzi do problemów zdrowotnych.

3) Pomiędzy posiłkami nie powinno się już niczego konsumować

Znaczna część kobiet niemających czasu na porządny posiłek sięga po przekąski będące źródłem wyłącznie dużej ilości tłuszczy, cukrów i pustych kalorii. Należy pamiętać, iż przekąski nie uruchamiają rezerw tłuszczowych, a wyłącznie je powiększają.

Szczególne zalecenia

Ogólnie rzecz biorąc ilość kalorii w przypadku kobiet trenujących zależna jest od wielu czynników takich jak wiek, stopień aktywności sportowej, masa ciała. Dodatkowym wyznacznikiem potrzebnych kalorii jest koszt energetyczny treningu. Można przyjąć, iż podczas jednej minuty spalamy średnio 9 kcal, czyli podczas godziny około 540 kcal. Sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku osób cierpiących na problemy z nadwagą. W takiej sytuacji ilość kalorii powinna być mniejsza, aby doprowadzić do mobilizacji rezerw tłuszczu. Wiele kobiet popełnia drastyczny błąd w tym miejscu stosując metody powodujące ubytek tkanki mięśniowej a w konsekwencji pogorszenie składu ciała. Aby zmniejszyć wagę nie powodując tym samym ubytków w organizmie powinniśmy ograniczyć 500-1000 kcal, co w tygodniu da nam ubytek masy tłuszczowej o 0,5 do 1 kg. Postępując gwałtownie szybko widać efekty, ale w organizmie uruchamia się mechanizm powodujący blokadę dalszych postępów, zaś przy powolnym efekcie stanie się on długotrwały, a nie tylko tygodniowy. Niecierpliwe panie powinny uświadomić sobie, iż spalanie 0,5 kg tygodniowo daje 20 kg w ciągu pół roku warto się uzbroić w cierpliwość i trochę poczekać. Osoby borykające się z przeciwnymi problemami jak niedowaga powinny wykonywać odpowiednio do siebie przygotowane ćwiczenia powodujące wzrost masy ciała. A co bardzo ważne wzrost taki nie powoduje pogorszenia wizualnej efektywności sylwetki. Aby jednak waga naszego ciała zmieniła się niezbędna będzie odpowiednia dieta energetyczna. Podobnie jak w przypadku nadwagi nie powinno się stosować drastycznych środków. Generalnie zaleca się zwiększenie dziennej ilości kalorii o 500-1000. Taka terapia daje powolny, ale efektywny przyrost beztłuszczowej masy ciała.

Podziel się ze znajomymi