Joga dla kręgosłupa


Administrator

Dodano: 08:53 8 sierpnia 2011
Aktualizowano: 14:35 14 sierpnia 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

W obecnych czasach bóle kręgosłupa spotykają niemal każdego, zarówno przez sposób wykonywania pracy – na przykład siedzący, stojący, ale także w wyniku stresu w życiu osobistym czy zawodowym. Mogą przytrafić się każdemu, a jeśli o niego nie zadbamy w odpowiednim momencie, będzie nam dokuczał przez całe życie. Na ratunek naszym plecom przychodzi joga.

Zacznijmy od informacji podstawowych – czym w zasadzie jest kręgosłup. Kręgosłup, z łaciny Columna Vertebralis, zbudowany jest z 34 kości zwanymi kręgami. Kręgi te tworzą kolumnę osłaniającą najważniejszą część naszego układu nerwowego czyli rdzeń nerwowy będący pośrednikiem pomiędzy ciałem a umysłem. Kręgosłup stanowi główną oś ciała i stanowi oparcie dla reszty szkieletu.

Zawsze przed przystąpieniem do ćwiczeń właściwych należy zrobić rozgrzewkę (to, jak prawidłowo zrobić rozgrzewkę zostało opisane we wstępie do jogi). Ćwicząc każdy ruch powinno się wykonywać świadomie i precyzyjnie, cały czas oddychając (nie wstrzymywać oddechu). Prócz zniwelowania bólu joga pomoże nam też poczuć się lepiej w sferze psychicznej. Po wykonaniu rozgrzewki i uspokojeniu oddechu przystępujemy do ćwiczeń pomagających przy bólu pleców.

Klęczymy na „czworaka” z wyprostowanymi rękami, głowa jest przedłużeniem kręgosłupa (nie zadzieramy jej do góry), plecy proste. Następnie robiąc wdech wyginamy plecy unosząc jednocześnie biodra naśladując przeciągającego się kota. Robiąc wydech kładziemy biodra na piętach, dłonie daleko przed nami, czoło opiera się na podłodze. Cały czas oddychamy swobodnie i spokojnie, odprężamy się. Ćwiczenie to uwolni nas od stresu i niepokoju, które blokują mięśnie pleców, do tego poprawi postawę, obniży tętno, i złagodzi bóle głowy.

Kolejnym ćwiczeniem jest asana „pies z głową w dół”, w której to z ciała mamy ułożyć trójkąt. Wychodząc z poprzedniej pozycji zostawiamy dłonie na podłodze ustawione na szerokość ramion, unosimy pośladki wysoko do sufitu i prostujemy nogi w kolanach. W razie trudności można oderwać pięty od podłogi. Głowa luźna, klatka piersiowa skierowana do podłogi. Plecy są proste, wydłużone i maksymalnie rozciągnięte. Ćwiczenie ma mnóstwo zastosowań, między innymi uśmierzy bóle pleców i głowy, pomoże w problemach trawiennych oraz wzmocni mięśnie rąk i nóg.

Z tej pozycji przejdziemy do trzeciego ćwiczenia, które wzmocni ręce i mięśnie pleców. Z pozycji Psa robimy z ciała deskę. Ręce proste, barki opuszczone, całe ciało jest napięte. Najważniejsze – plecy są wydłużone, a dolny odcinek kręgosłupa nie może opadać. Całe ciało powinno tworzyć jedną linię. Pozycję przez chwilę należy utrzymać, po czym wracamy do pozycji Psa. Sekwencję należy powtórzyć kilkakrotnie.

Połóż się na plecach, przyciągnij kolana do klatki piersiowej, poczuj że całe plecy przylegają do podłogi. Rozłóż na boki ręce a następnie przełóż ugięte nadal nogi w prawo. Wzrok skierowany na lewą dłoń, barki przylegają do podłogi. Robiąc wdech dociągamy nogi znów do klatki piersiowej, na wydechu przekładamy na drugą stronę. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy. Wśród zalet tego ćwiczenia jest odblokowanie napięć, systemu nerwowego praz złagodzenie bólu pleców. Prócz tego skręty tułowia zapobiegają rwie kulszowej i lumbago, nada gibkości i elastyczności kręgosłupowi, a dodatkowo wzmocni mięśnie brzucha.

To właśnie kręgosłup trzyma nas w pionie. Dzięki niemu możemy chodzić i wykonywać najprostsze nawet czynności, nie wolno więc zlekceważyć żadnych przejawów bólu. Pamiętajmy, że jeśli coś nas boli to tak jakby nam mówiło „zadbaj o mnie”.

Podziel się ze znajomymi