Fit ball – trening z piłką

38v0NA5KtZdB317K77v79nPa4Eo6aY.jpg


Administrator

Dodano: 09:48 20 listopada 2008
Aktualizowano: 11:46 24 stycznia 2012
Źródło:

Nie lubisz wychodzić z domu? Chcesz zrzucić kilka kilogramów? Fit ball to odpowiednie zajęcie dla ciebie. Trening z piłką sprawi, iż wzmocnisz swoje ciało i nadasz wyjątkową jędrność nie wychodząc z domu.


Reklama w artykułach tematycznych

Ćwiczenia z piłką Fit ball pobudzają do pracy większą partię mięśni. Dodatkowo w czasie ćwiczeń możemy wykorzystać ciężarki bądź gumy dla ulepszenia treningu. Oprócz poprawy kondycji i samopoczucia sport ten daje nam stabilizację i równowagę aparatu ruchu. Wiele klubów fitness wprowadza do swojej oferty trening z piłką, ma on bowiem ponad trzydziestoletnią tradycję głównie w rehabilitacji. Ćwiczenia te zalecane są dla osób z wadami postawy, dziecięcym porażeniem mózgowym czy stabilizacją kręgosłupa. Każda osoba jeśli posiada tylko chęci i trochę samozaparcia powinna tego spróbować, jednak szczególnie fit ball zalecany jest osobom z kłopotami kręgosłupa.

Piłka fit ball

Piłki fit ball to kolorowe duże kule wykonane z gładkiego materiału doskonale przystosowanego do użytkowania przez człowieka. Tworzywo PCV z którego jest zrobiona sprawia, iż nie ulega uszkodzeniu można spokojnie na niej siedzieć, leżeć, jak również skakać. Ten rodzaj piłek dostępny jest w różnych rozmiarach w zależności od potrzeb klienta. Najmniejsza przewidziana piłka ma średnicę 35 cm, zaś największa 180 cm i popularnie nazywa się ją megaball. Wielkość taka przewidziana jest dla dużych grup ćwiczeniowych. Kluby fitness używają najczęściej piłek o średnicy od 65 do 75 cm. Aby dobrać odpowiedni rozmiar dla siebie należy usiąść na niej ze zgiętymi nogami i jeśli kąt pomiędzy naszymi stopami a piłką będzie mniejszy niż 90 stopni znaczy iż jest za mała, a jeśli większy to za duża.

Przeznaczenie fit ball

Trening fit ball nadaje się doskonale praktycznie dla każdego, a w szczególności dla:
- seniorów
- kobiet w czasie ciąży lub po jej rozwiązaniu
- osób objętych specjalistycznymi programami jak stabilizacja kręgosłupa, kompensacja siedzącego trybu życia i innych
- członków zajęć fitness jako dodatkowy przyrząd ćwiczeń.

Przykładowe ćwiczenia

1. Scyzoryk (pomaga kształtować tylnie i przednie mięśnie ud i pośladków).

2. Ułóż się na plecach, łydki umieść na piłce a ręce pozostaw luźno położone wzdłuż tułowia. Biodra unieś nad powierzchnię aby tworzyły linię prostą z nogami. Pozostań w takiej pozycji i oderwij prawą nogę od piłki unosząc do góry, zaś lewą nogę ugnij i przyciągaj powoli piłkę do siebie. Zatrzymaj ją dopiero w momencie, gdy tylko palce pozostaną na piłce, a prawa noga znajdzie się pod kątem 45 stopni w stosunku do podłoża. Ćwiczenie powtórz dziesięciokrotnie a następnie to samo z drugą nogą.

4. Skręty tułowia w klęku (pomagają wzmocnić brzuch, mięśnie pleców i barków).

5. Klęknij na ziemi naprzeciwko piłki, a ręce połóż na jej nawierzchni. Rozsuń łydki, wyprostuj kręgosłup i łokcie, głowę trzymaj w linii prostej. Następnie wykonaj skręt tułowia w prawo przy jednoczesnym zwróceniu lewej ręki w tym samym kierunku. Ćwiczenie powtórz w drugą stronę i tak dziesięć razy.

6. Łuk (ćwiczenie to pomaga rozciągnąć mięśnie tułowia i barków).

7. Usiądź na piłce, a stopy unieś nad powierzchnię tak aby biodra znalazły się przed nią. Rozstaw stopy, ramiona przenieś w bok i ugnij łokcie. Wykonując wdech napnij brzuch i wyprostuj nogi. Ręce umieść równolegle do podłogi. Wydychając powietrze powróć do początkowej pozycji. Ćwiczenie powtarzaj dziesięciokrotnie.

8. Unoszenie tułowia na piłce (pomaga w rozciąganiu mięśni tułowia). Ułóż się na lewym boku na piłce, następnie wyprostuj prawą nogę a lewe podudzie oprzyj o podłoże. Ręce wyciągnij w linii prostej przedłużając ciało, a dłonie skieruj do siebie. Podczas wdechu napnij mięśnie brzucha, a wydychając powietrze unieść ręce i tułów. Kończąc ćwiczenie powróć do pozycji wyjściowej i powtarzaj go dziesięciokrotnie, a po zakończeniu przenieś się na drugą stronę.

Podziel się ze znajomymi