Co to jest Nordic Walking

Dodano: 08:19 17 października 2008
Aktualizowano: 14:16 6 marca 2012
Źródło: nordicwalking.aktivpro.pl

Co to jest Nordic Walking? Potocznie rzecz ujmując, Nordic Walking jest niczym innym, jak chodem z kijkami. Walking – chodzenie, a Nordic – ta część nazwy bierze się z miejsca, gdzie powstał ten sport.


Reklama w artykułach tematycznych

Jest to stosunkowo nowy rodzaj aktywności fizycznej. Mimo wciąż istniejących oporów przed nowościami, coraz więcej ludzi przekonuje się do niego. W szczególności sport ten ma wielu amatorów w takich krajach jak Finlandia, Austria, czy Niemcy. Polacy powoli również się przekonują i można już zauważyć pojedyncze osoby, którym bardzo spodobał się ten sport. Skąd pomysł chodu z kijkami? Nordic Walking powstał w Finlandii.

Został on stworzony na potrzeby tamtejszych narciarzy – sportowców, aby latem mogli oni trenować z podobną intensywnością. Odpowiednio dobrany trening pozwalał im na utrzymanie formy przez sezon letni. Wkrótce po tym, twórcy tej techniki stwierdzili, że ten sport może również zainteresować amatorów, czyli zwyczajnych ludzi, którzy chcą jedynie rekreacyjnie uprawiać sport. Nie pomylili się, gdyż obecnie wiele osób zastąpiło poranny jogging na Nordic Walking.

Od momentu pojawienia się możliwości uprawiania tego sportu rekreacyjnie, wyszkolono odpowiednią, specjalnie wykwalifikowaną kadrę osób, które specjalizują się w prowadzeniu zajęć. Trening dla amatorów oczywiście będzie się różnił od treningu dla zawodowego sportowca. Będzie o wiele lżejszy i dostosowany do umiejętności uczestników. Dużym plusem Nordic Walking’ u jest to, że nie posiada on ograniczeń wiekowych, ani kondycyjnych. Właściwie każdy może spróbować tego sportu. Chodzenie z kijkami wymusza intensywniejszą pracę ramion, braków, mięśni klatki piersiowej i brzucha. Dzięki temu chód staje się efektywniejszy, gdyż angażuje nie tylko mięśnie nóg, ale i również inne partie ciała.

Jest on bardzo dobrą alternatywą dla joggingu, czy też marszobiegu. Spalamy więcej kalorii, wzmacniamy różne partie mięśni, nie obciążając przy tym stawów, co jest szczególnie ważną informacją dla osób starszych, czy otyłych, które zazwyczaj mają problemy ze stawami. Dlatego też, poleca się Nordic Walking zamiast biegania szczególnie osobom z tuszą i możliwością wystąpienia problemów na tle stawowym. Nad tym, aby trening był prawidłowy i aktywował jak największa liczbę mięśni pracował cały sztab osób. Dlatego obecna technika Nordic Walking jest jak najbardziej optymalna. Okazuje się, że spożytkowanie energii jest o około 40% większe niż przy zwykłym chodzie.

Jakie inne zalety uzyskujemy uprawiając „chód z kijkami”?
Oczywiście poprzez aktywne spalanie kalorii możemy z łatwością kontrolować naszą wagę ciała. Dzięki sportowi spalamy tkankę tłuszczową, wzmacniamy układ mięśniowo – kostny, ale także hartujemy się. Poza tym zwiększymy wydolność naszego układu oddechowego, pobór tlenu wzrasta do około 20-50 %. Nordic Walking jest sportem, który uprawiamy na świeżym powietrzu. Możliwości jest wiele, możemy wędrować po lesie, plaży, łące, parku, a nawet po górach. Oczywiście trening w górach jest bardziej wyczerpujący i wymagający kondycyjnie.

Intensywność treningu możemy podzielić na: formę rekreacyjną- która jest dostępna dla większości ludźmi i nie wymaga specjalnego przygotowania, rozwijamy naszą kondycję powoli i w przyjemny sposób. Trening sportowo- wyczynowy wymaga dobrej kondycji i wytrzymałości. Przeznaczony jest dla osób, które trenują i nie mają większych problemów zdrowotnych. Opiera się on na szybkim marszu, bieganiu a nawet skakaniu w wymagających warunkach.

Sprzęt do Nordic Walking’ u to przede wszystkim kije. Powinny być one dopasowane do wzrostu i predyspozycji fizycznej owej osoby. Kijki są zbudowane z włókna węglowego, są bardzo lekkie i posiadają specjalne uchwyty na dłonie, przez co nie wysuną nam się podczas treningu, ale także umożliwiają przeniesienie obciążeń z kręgosłupa i stawów kolanowych. Kijki są odpowiednio wyprofilowane i utworzone tak, aby amortyzować wstrząsy niezależnie od podłoża. Jeśli chodzi o strój, to nie ma szczególnych wytycznych, wystarczy wygodny strój sportowy, który nie będzie krępował naszych ruchów, to samo tyczy się butów.

Nordic Walking jest bardzo przyjemnym i relaksującym sportem, który można uprawiać samemu, ale również i w grupie, niezależnie od wieku i płci. Nie wymaga on nakładu wysokich kosztów, gdyż jedynym zakupem są właściwie kijki.

Podziel się ze znajomymi