Przyczyny zaburzeń erekcji

Fat.
Dodano: 08:14 19 maja 2017
Aktualizowano: 08:14 19 maja 2017
Źródło:

Statystyki wskazują, że średnio 1 na 10 mężczyzn między 25, a 70 rokiem życia ma z nią problemy. Częstotliwość zaburzeń erekcji jest różna i zależna od wieku, ale także m.in. czynników indywidualnych. Za zdecydowaną większość tego typu problemów odpowiadają kwestie fizyczne. Mogą je powodować czynniki związane z psychiką.

Uznaje się, że problemy z erekcją dotyczą jedynie mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Jest to jednak niezgodne z prawdą. Tego typu zaburzenia mogą wystąpić również u dwudziestolatków. W tym jednak wypadku inne będą główne przyczyny takiego stanu rzeczy, a także czas trwania. Powodem problemów z erekcją w tym wieku może być nadmierna ilość alkoholu . Przyczyny mogą leżeć też w psychice młodego człowieka, kiedy na przykład pojawia się presja otoczenia na rozpoczęcie życia seksualnego.

W grupie przyczyn fizycznych znaczące miejsce mają różne choroby, które mogą prowadzić do czasowych lub trwałych problemów z erekcją. Należy do nich na przykład cukrzyca. Może ona prowadzić między innymi do uszkodzeń nerwów związanych z erekcją. Problemy z nią mogą powodować również choroby serca i układu krążenia. Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne. W momencie, kiedy pojawia się problem z ilością testosteronu w organizmie mężczyzny, zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Nie jest on jedynym winowajcą, ale bez wątpienia głównym. Do zaburzeń erekcji prowadzą również uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Uzależnienie od alkoholu, lub narkotyków, może w dłuższej perspektywie skutkować problemami z potencją. Do zaburzeń na tym tle mogą również prowadzić papierosy palone w dużych ilościach. Wiele leków (zarówno tych na receptę i bez niej) może powodować czasowe problemy z potencją. W grupie przyczyn związanych z psychiką znajdują się między innymi depresja, przewlekły stres i problemy z partnerem. Zaburzenia erekcji mogą być też spowodowane przez lęk przed nieudanym stosunkiem seksualnym. Jeśli zaburzenia spowodowane są właśnie przez powody związane z psychiką, to zazwyczaj pojawiają się one nagle.