Dolegliwości seksualne

Az2N7nNNHl8AlOP10w5oR50miWiCb0.jpg


Administrator

Dodano: 09:29 12 września 2012
Aktualizowano: 09:49 12 września 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Dolegliwości seksualne dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Powody są mniej więcej te same. Bardzo często chodzi o kwestie związane z hormonami, a także zbyt stresujące życie. Również choroby mogą wpłynąć na poziom libido. Zdarza się, że chwilowe wahania są spowodowane przez zwykłą, można powiedzieć codzienną przypadłość, jak złe samopoczucie.

Główną rolę w naszym życiu seksualnym grają hormony. Wśród nich na czołówkę wysuwają się: testosteron i estrogeny. Te drugie w przypadku pań wpływają przede wszystkim na układ nerwowy (tak centralny, jak i obwodowy). Tu warto zauważyć, że także u panów dają one o sobie znać w tej kwestii. Chociaż więcej do powiedzenia w kwestii męskiej seksualności ma testosteron.

Im niższy poziom estrogenów, tym większe ubytki w libido. Nie zawsze jest to główna przyczyna. Niektórzy specjaliści stawiają je nawet jedynie w pośredniej roli takich problemów. Bez wątpienia zbyt niski poziom tych hormonów może być przyczyną zwiększenia ryzyka infekcji związanych z układem moczowo–płciowym. Testosteron z kolei występuje jak wiadomo u mężczyzn, co jednak nie oznacza, iż nie ma on wpływu na seksualność kobiet. W ich przypadku jest go w organizmie mniej, ale i tak ma on swoje znaczenie. Jeśli poziom testosteronu jest zbyt niski, to odbywa się to na dużo gorszym libido.

Istotne jest też, to że organizm może wytwarzać pewne przeszkody na drodze do działania testosteron w organizmie kobiety. I tak na przykład uszkodzenia podwzgórza mogą być taką przyczyną. Również działanie od zewnątrz może utrudnić pracę tak testosteronowi, jak i estrogenom. Przykładowo, niektóre leki mają taki wpływ. A jeśli jesteśmy przy nich, to nie można nie wspomnieć o niektórych medykamentach przeznaczonych chociażby do walki z depresją – mogą obniżać libido.

Podziel się ze znajomymi