Co oznacza krwawienie po stosunku?


Administrator

Dodano: 14:41 19 lutego 2013
Aktualizowano: 14:45 19 lutego 2013
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Jeśli pojawia się dość często, to może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Nie ma na co czekać i trzeba się udać do lekarza. Co prawda, niektórych problemów, których objawem jest krwawienie po stosunku raczej się nie leczy. Nie oznacza to oczywiście, że takowe należy bagatelizować.

Zacznijmy od problemu, który przez wielu lekarzy bywa nieleczony, co wynika z jego specyfiki. Mowa o tak zwanej nadżerce. Jest to mała rana, która umiejscowiona jest na nabłonku wewnętrznej części szyjki macicy. Może pojawić się ona w wyniku działania mechanicznego, lub chemicznego. Istnieje pewna grupa kobiet, które są dużo bardziej narażone na jej wystąpienie. To osoby, które dopiero zaczynają swoje życie seksualne, lub też zmieniają często partnerów. To nadżerka jest problemem zdrowotnym, który nie zawsze bywa leczony. Jeśli występuje ona u młodych kobiet (istotne jest też to, czy miała miejsce ciąża i poród), to najczęściej podejmuje się obserwację czy ranka się nie powiększa.

Kolejnym zdrowotnym problemem, którego objawem może być krwawienie po stosunku jest dysplazja szyjki macicy. I to już niestety dużo poważniejsza sprawa. Można się również spotkać ze stwierdzeniem, że ta choroba to stan przedrakowy. Dysplazja jest spowodowana przez wirus brodawczaka. Oprócz krwawienia po stosunku, pojawia się także ból w okolicach pleców. Im wcześniej choroba ta zostanie wykryta, tym oczywiście lepiej dla chorej. Szczególną uwagę na takie objawy powinny zwrócić te panie, które są między 25 a 35 rokiem życia.

Na koniec jeszcze jedna choroba, której jednym z objawów jest krwawienie po stosunku. Mowa o rzeżączce, która – to warto zauważyć, dotyka również mężczyzn. Często opisuje się jako chorobę młodych, bo najwięcej zachorowań „umiejscowionych” jest między 20 a 30 rokiem życia. Im szybciej zostanie ona wykryta, tym lepiej dla kobiet. Jednym z powikłań po rzeżączce może być chociażby niepłodność. Oprócz wspomnianego wyżej objawu u pań, może pojawić się pieczenie w okolicach pochwy. To w przypadku pierwszej fazy choroby. Im dłużej ona trwa, tym więcej objawów – mogą wystąpić bóle brzucha i wymioty.

Jak widać na powyższych przykładach, krwawienie po stosunku może oznaczać całkiem różne problemy zdrowotne. Łączy je bez wątpienia jedno – w przypadku każdego z nich niezbędna jest wizyta u lekarzy.

Podziel się ze znajomymi