Wycieczki w góry

7fUrmXh13E1YP35Zu7JMw8GB860TVX.jpg
Dodano: 09:22 15 maja 2008
Aktualizowano: 12:02 9 lipca 2012
Źródło:

Wycieczki w góry to idealny tani sposób spędzania czasu na wolnym powietrzu. Co zabrać na wycieczkę w góry i jak trzeba się przygotować na wycieczkę aby była bezpieczna?

Piesze wycieczki po górach to wspaniała forma rekreacji. W Polsce nie brakuje pięknych miejsc, zapierających dech w piersiach widoków i ciekawych szlaków. Niestety wymarzone urlopy w górach nie rzadko kończą się tragicznie – zdarzają się wypadki, zabłądzenia a nawet zgony. Aby uniknąć nieprzyjemności warto się do takich wypraw odpowiednio przygotować oraz poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach.

Od czego zacząć?

Wycieczki w góry trzeba przede wszystkim dobrze zaplanować. Pomocne przy tym okażą się przewodniki turystyczne, mapy, możemy także popytać w PTTK oraz poprosić o radę bardziej doświadczonych turystów. Niezwykle ważne jest, by odpowiednio dostosować stopień trudności danej trasy do naszych realnych możliwości i stanu kondycji. Osoby początkujące powinny oswajać się z górami stopniowo i rozpoczynać swoją przygodę z górami od najłatwiejszych szlaków. W wyborze tras nie warto kierować się źle pojętą ambicją zdobywania wysokich i niebezpiecznych szczytów, wędrówki po górach mają przede wszystkim sprawiać nam przyjemność, nie chodzi tu o bicie rekordów, także jeśli ktoś wie, że ma lęk wysokości powinien zrezygnować z tras z łańcuchami i klamrami.

Przed każdym wyjściem w góry należy powiadomić obsługę hotelu czy schroniska dokąd się wybieramy i ile czasu szacunkowo nam to zajmie. Pamiętajmy by na szlak wyruszać w miarę wcześnie i do czasu przejścia podawanego na mapach dodawać 1-2 godziny na nieprzewidziane okoliczności. Zawsze należy tak planować wycieczki, aby wrócić przed zmrokiem. Przed wyjściem na szlak koniecznie trzeba zapoznać się z aktualnym komunikatem meteorologicznym dla danego terenu. Informacje takie można uzyskać min. w jednostkach GOPR. Ponadto zanim wybierzemy się w góry należy zastanowić się czy pozwala na to nasz stan zdrowia. Warto również dowiedzieć się, gdzie na trasie naszej wycieczki znajdują się schroniska, w których będziemy mogli zjeść posiłek lub schronić się na wypadek nagłego załamania pogody.

Co ze sobą zabrać?

Idąc w góry zabierzmy z sobą pojemny plecak a w nim: ciepłe ubranie, kurtkę przeciwdeszczową, zapasowe skarpety, ok. 1,5 litra płynów, suchy prowiant, czekoladę, materiały opatrunkowe, latarkę, zapałki. Bardzo ważna jest dokładna mapa terenu na który się wybieramy, zawierająca szacunkowy czas przejścia danego odcinka. Przyda się również aparat fotograficzny czy lornetka. Niezwykle ważny w górach jest telefon komórkowy. Warto zabrać go ze sobą na wypadek gdybyśmy potrzebowali pomocy. Telefon w górach powinien być wyłączony, by nie wyczerpywać niepotrzebnie baterii. W telefonie koniecznie zapiszmy numer ratunkowy obowiązuję w górach: 601 100 300, można również dzwonić pod numer 112.

Jak się ubrać w góry?

Zasadniczą rolę w górskich wycieczkach odgrywają buty. Muszę one być odpowiednio wysokie, by zabezpieczały kostkę przed urazem. Ważna jest również podeszwa która ma zapobiegać poślizgnięciom, poza tym powinny być wygodne, lekkie i pozwalające stopie oddychać. Zadaniem butów górskich jest również ochrona przed wilgocią i zimnem. Choć zakup butów to wydatek niemały, bo rzędu kilkuset złotych to warto wybrać markowe obuwie a z pewności posłuży ono kilka sezonów. Idąc w góry zabierzmy kurtkę chroniącą przed wiatrem i deszczem oraz ciepły sweter lub polar. Pamiętajmy też o ubraniu na zmianę na przykład o zapasowych skarpetach na wypadek przemoknięcia. Musimy być przygotowani na każdą pogodę, jeśli będzie ostre słońce przyda się nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem, gdy temperatura nagle spadnie niezbędne jest ciepłe ubranie.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w górach?

Charakterystyczne dla klimatu górskiego są gwałtowne zmiany pogody i duże różnice temperatur, zwłaszcza tych odczuwalnych. Wraz z wysokością temperatura obniża się o 1 stopnia Celsjusza na każde 100 m. W górach należy być również przygotowanym na silne wiatry – wiatr halny osiąga prędkości nawet do 180 km/h. Silny wiatr wyziębia ciało turysty i odbiera siły. Innym, częstym zjawiskiem w górach jest mgła, zdarza się, że widoczność wynosi tylko kilka metrów, co niezwykle utrudnia orientację w terenie. Musimy być również przygotowani na gwałtowne deszcze i burze. Jeśli burza zastanie nas na szlaku należy zejść ze szczytów i grani, nie kłaść się tylko kucnąć na plecaku, nie stawać pod samotnie rosnącymi drzewami, jeśli jesteśmy w grupie to należy się rozproszyć. Można próbować się ukryć w zagłębieniach i jaskiniach. Pogodę należy obserwować i starać się przewidywać jej zmiany, na przykład szybki spadek ciśnienia jest zapowiedzią zbliżającej się burzy. Jeśli zauważymy, że pogoda się pogarsza lepiej zrezygnować ze swoich planów i zawrócić. W górach zdarzają się także lawiny czyli gwałtowne staczanie się ze stoków mas śniegu, gleby i materiałów skalnych. Jest to zjawisko niebezpieczne na szczęście można je przewidywać. Występuje pięć stopni zagrożenia lawinowego: I stopień – zagrożenie nieznaczne, II stopień – zagrożenie umiarkowane, III stopień – zagrożenie znaczne, IV stopień – zagrożenie duże, V stopień – zagrożenie bardzo duże. V stopień oznacza bezwzględny zakaz wyruszania w góry.

Zwierzęta

Na szlakach możemy spotkać żmije, w wypadku ukąszenia należy przemyć to miejsce wodą utlenioną, zawinąć bandażem elastycznym. Po powrocie ranę powinien obejrzeć lekarz. Na szlaku może też zdarzyć się, że spotkamy niedźwiedzia.