Jak wrócić do pracy po urlopie?

Dodano: 07:04 2 września 2014
Aktualizowano: 09:08 2 września 2014
Źródło:

Niezależnie od tego, czy przerwa trwa długo, czy nasze wakacje ograniczyły się do tygodnia, to powrót może być jednakowo trudny. Nie istnieje co prawda stuprocentowo skuteczny sposób na to, aby nie był on okupiony stresem, ale przynajmniej możemy próbować go ułatwić.

Po pierwsze, musimy uświadomić sobie, że wakacje się skończyły, a wraz z nimi konieczny staje się powrót do obowiązków i codziennego życia. W czasie urlopu zazwyczaj o nich zapominamy, lub wykonujemy je  dość „pobieżnie”. Takie rozluźnienie jest jak najbardziej potrzebne, chociażby po to, abyśmy efektywnie wypoczęli. Warto też w miarę możliwości „odłączyć się” w czasie wakacji od laptopa czy służbowego telefonu komórkowego. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, pomoże nam to później wrócić do pracy.

Istotny jest również wybór dnia powrotu z wakacji. Potrzebujemy nieco czasu, aby „wrócić do normalnego życia”. Lepiej więc zorganizować to tak, aby mieć kilka dni przerwy między wakacjami, a powrotem do pracy. Odpoczniemy w domu, a jednocześnie będziemy mogli powoli wrócić (chociażby w kwestii wstawania z łóżku) do codzienności. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie nam się nastawić na pracę. Złym rozwiązaniem jest wybór na koniec wakacji dnia „przed”. Z dużą dozą prawdopodobieństwa w takiej sytuacji będziemy rozkojarzeni i mało efektywni. To niestety może nie ujść uwadze szefa.

Dobrym pomysłem jest w czasie tych kilku dni odpoczynku zorientować się co podczas naszej nieobecności wydarzyło się w pracy. To ułatwi między innymi zbudować plan działania, określenia celów i zadań jakie po wakacjach przed sobą postawimy. To bez wątpienia pozwoli nieco mniej boleśnie wejść w pourlopową rzeczywistość. Istotnym elementem powrotu do pracy, będzie porządek w skrzynce mailowej. Po powrocie z urlopu ilość wiadomość może nas przerazić. Spokojnie i bez paniki.

Po pierwsze, kasujemy spam. Po drugie, odpisujemy na wiadomości bardzo ważne i te, które nie wymagają od nas długiego czasu na zastanowienie się jak odpowiedzieć. To co zostanie, powinniśmy podzielić sobie na kilka grup (np. istotne, mniej ważne i takie, którymi nie musimy sobie na razie zawracać głowy). Dzięki temu dużo łatwiej zorganizujemy.

Powrót do pracy na pewno okaże się łatwiejszy, kiedy połączymy go ze zmianami w naszym codziennym życiu. Koniec urlopu, to dobry moment, aby zapisać się do klubu fitness, czy skupić się na hobby.