Czy można pić rozsądnie?

Q229855mYThSG8O3Lnz6vdwh0QmLWq.jpg


Administrator

Dodano: 08:10 19 sierpnia 2011
Aktualizowano: 08:15 19 sierpnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur


To temat, czy w zasadzie pytanie wywołuje skrajne reakcje i emocje, oraz bardzo wiele dyskusji i wcale nie powinno to dziwić tym bardziej, że dotyczy alkoholu, a więc używki, która może wywołać nieodwracalne szkody, zarówno w naszym organizmie, jak i w psychice. Przy okazji nieobce są nam przecież wiadomości, o tym co ci, którzy nadużywają alkoholu robią w pijackim widzie. Stąd też próby odpowiedzi na pytanie czy można pić rozsądnie i jak alkohol tak naprawdę wpływa na nasz organizm.

Pojęcie „rozsądnego picia” pojawiło się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w latach osiemdziesiątych, kiedy to próbowano ograniczać liczbę osób przebywających w szpitalu w wyniku spożywania alkoholu. Ustalono pewną liczbę drinków po których dopiero można było przyjąć delikwenta do szpitala. Oczywiście było to dość sztuczne i podyktowane raczej chęcią zaoszczędzenia pieniędzy, a nie tym, że faktycznie alkohol w ilości z urzędowego papierka nie szkodził.

Wśród osób żyjących aktywnie fizycznie istnieje zasada, że jeśli już musimy, czy też chcemy napić się alkoholu, to powinien on być najlepszej jakości, a do tego oczywiście powinien zawierać jak najmniej promili. Do tego dochodzi odpowiednia kultura picia, która w naszym kraju jest taka, a nie inna, co da się zauważyć szczególnie w weekend.

Jednak musi zdać sobie sprawę, że między bajki można włożyć informacje na temat zdrowotnych działań alkoholu. Owszem w przypadku wina ma ono działanie poprawiające trawienie, ale w dłuższej perspektywie – jak dowodzą badania francuskich naukowców – może źle wpływać na nasz organizm. Chociaż wciąż pojawiają się informacje o tym, że alkohol w małych ilościach może z kolei pozytywnie wpływać na nasz układ krążenia.

Nie jest moim celem namawianie nikogo do picia alkoholu, tudzież do jego odstawienia. Faktem jest, że odpowiedzi na pytanie zadane w temacie artykułu każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Biorąc pod uwagę zarówno swoje możliwości i predyspozycje dotyczące alkoholu. Pamiętać oczywiście należy też o tym jak to, że pijemy ten alkohol wpływa na naszych najbliższych, bo tak naprawdę przecież oni mogą odczuć to najbardziej.

Podziel się ze znajomymi