Co nam grozi nad wodą

pływanie1


Administrator

Dodano: 14:33 15 lipca 2013
Aktualizowano: 14:33 15 lipca 2013
Źródło:

Wakacje to czas nieskrępowanej niczym zabawy. W końcu mamy urlop, dlaczego mamy się czymś przejmować. Nie jest to oczywiście zbyt dobre podejście. Wakacje, wakacjami, ale- szczególnie w niektórych miejscach wypoczynku – warto pamiętać o bezpieczeństwie.

Akweny wodne to przykład takiego miejsca, gdzie istnieje sporo zagrożeń, czyhających zwłaszcza na nieostrożnych urlopowiczów. Do części z nich doprowadzamy zazwyczaj sami, przez swoją nieuwagę, lub po prostu małą wyobraźnie. Za przykład niech posłuży alkohol. Pojawia się on w czasie urlopu i nie ma w tym, ani nic dziwnego, ani też tak naprawdę złego. Istotne jest to abyśmy pili alkohol z rozwagą. W żadnym wypadku nie powinniśmy wchodzić do wody po wypiciu tych przysłowiowych paru piw. Stajemy się wtedy mniej ostrożni. Zawody w dopłynięciu na drugi brzeg jeziora mogą zamienić się w tragedię – zazwyczaj po alkoholu przeceniamy swoje możliwości.

Starajmy się również nie pływać w nocy. To też oczywiste, ale nierzadko zdarza się, że o tym zapominamy. W czasie kąpieli może się pojawić szok termiczny. Ma on miejsce w sytuacji, kiedy woda, w której przebywamy jest zimna. Nasz organizm reaguje na taką sytuację w jak najbardziej prawidłowy sposób. Woda ma pewną specyficzną cechę – szybciej od powietrza, przewodzi ciepło. Co to dla nas oznacza? Im chłodniejsza woda, tym szybciej nasze ciało jest schładzane. W niektórych sytuacjach jest to nawet nam potrzebne. Przykładem niech będzie ochlapywanie ciała w fontannach w czasie upalnych dni. Jeśli jednak zanurzymy się w jeziorze w sposób nagły (a do tego piliśmy wcześniej alkohol), to mogą nam grozić poważne konsekwencje – nawet zawał serca.

Będąc w wodzie unikajmy też podpływania do statków. Dobrze jest też mieć „oczy dookoła głowy”, aby nie wpaść pod motorówkę. Oczywiście w tej sytuacji wiele zależy też od drugiej strony, ale przynajmniej my starajmy się zrobić wszystko ze swojej strony, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Podziel się ze znajomymi