Życie singla

72UoTVYe0nH9oKvja09rYd5Q1u00Dl.jpg
Dodano: 09:02 5 sierpnia 2008
Aktualizowano: 10:06 3 lipca 2012
Źródło:

W Polsce a także w innych krajach coraz więcej osób żyje bez pary. Są to świadome wybory tych osób. Bycie singlem to nie tylko nie wchodzenie w stałe związki ale również określony styl życia. Singlami zwykle są osoby dobrze wykształcone, o ugruntowanej pozycji zawodowej, które przywiązują dużą wagę do rozwoju osobistego i ciekawego spędzania czasu wolnego.

Wolność

Dla tych osób szczególnie istotne jest poczucie wolności. Składa się na nie niezależność finansowa a także niezależność emocjonalna od innych osób. Single szczególnie cenią sobie posiadanie czasu wolnego głównie do własnej dyspozycji. Bycie singlem oznacza dużo mniej ograniczeń niż życie w związku małżeńskim i bycie rodzicem. Singiel wychodzi gdzie chce i kiedy chce, może bez ograniczeń poznawać świat, rozwijać swoje hobby, spotykać się z przyjaciółmi, oddawać rozrywkom. Single jako osoby dobrze zarabiające zwykle posiadają własne lokum. Mieszkanie samemu ma bardzo dużo zalet, można brać kąpiel kiedy się chce nie zwracając uwagi na to czy blokuje się komuś łazienkę, można oglądać ulubione kanały telewizyjne bez konieczności kompromisu na rzecz innych domowników. Samodzielnie mieszkający singiel może bez ograniczeń zapraszać gości, urządza wnętrza według tylko własnego gustu i nie musi z nikim dzielić szafek, łazienki, komputera. Osoba nie będąca w stałym związku i nie posiadająca rodziny może poświęcić dużo czasu na własny rozwój i hobby, może zapisać się kurs hiszpańskiego, na jogę, fitness, kurs salsy i wszystko inne co tylko przyjdzie jej do głowy.

Nieograniczone możliwości

Osoba nie związana z nikim trwałym związkiem może praktycznie cały wolny czas rozplanować według własnych upodobań. Single szczególnie intensywnie korzystają z możliwości zwiedzania świata, mają więcej czasu i środków, które mogą przeznaczyć na odbywanie ciekawych podróży. Singiel może także pozwolić sobie na więcej spontaniczności w życiu, na niezaplanowany wyjazd, na zdobywanie nowych doświadczeń podczas pobytów za granicą, na weekendowy pobyt w spa czy całonocny maraton filmowy. Ponadto osoby niesparowane zwykle prowadzą bardziej intensywne życie towarzyskie od par małżeńskich.

Mniej stresów

Singiel z racji nie posiadania męża i dzieci zwykle miewa mniej stresów, mniej obowiązków domowych, nie musi sprzątać po innych, jeśli akurat nie ma ochoty gotować to zwyczajnie tego nie robi. Zwykle jest także w zadowalającej sytuacji finansowej, co znacząco eliminuje wiele problemów ale i też pracuje więcej. To właśnie praca stanowi najbardziej stresujący obszar dla singla, jednak zwykle bywa to stres mobilizujący bo single kładą duży nacisk na własny rozwój, w pracy są bardzo efektywni i nastawieni na sukces.

Cienie bycia singlem

Każdego singla czasami dopada samotność, zwłaszcza w długie jesienne wieczory, nie należy także do przyjemności uczestniczenie w imprezach na których są same pary. Samotność dokucza szczególnie bardzo gdy mamy problemy, dopada nas choroba a także wtedy gdy odnosimy sukcesy, którymi nie mamy z kim się podzielić.

Single przez znaczną część społeczeństwa postrzegani są negatywnie. Zarzuca im się egoizm, niedojrzałość emocjonalną i strach przed podjęciem odpowiedzialności za powołanie nowego życia. Takie oceny bywają bardzo krzywdzące, gdyż na pewno nie jest egoizmem fakt, że dany człowiek poświęca dużo czasu na własny rozwój oraz odnosi sukcesy zawodowe. Często to właśnie singiel jest osobą w pełni zadowoloną z życia i spełnioną a inny człowiek będący w nieszczęśliwym związku paradoksalnie może czuć się bardziej samotny. Każdy z nas ma prawo samodzielnie decydować czy chce wyjść za mąż, mieć dzieci i należy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego modelu życia, bo każdy z nas jest inny. A single zwykle korzystają z życia bardzo intensywnie nie czyniąc tym krzywdy innym.

Bycia singlem nie należy mylić z odchodzącym już do lamusa pojęciem starej panny i starego kawalera, bo singiel przede wszystkim nie jest osobą samotną. Nie jest to typ dziwaka, czy osoby mającej kłopoty z komunikacją społeczną. Wręcz przeciwnie, single zwykle więcej czasu poświęcają życiu towarzyskiemu niż osoby posiadające rodziny. Single zwykle również biorą od życia więcej niż przeciętne osoby w związkach, podróżują, uprawiają sporty, częściej awansują, korzystają z życia kulturalnego.

Rozpowszechniająca się od kilku lat moda na singlowanie została zauważona i jest skutecznie wykorzystywana przez różnorodne firmy. Specjalnie do singli swoją ofertę kierują biura podróży, hotele, lokale, portale internetowe, sklepy. Wiele biur podróży ma obecnie w swojej ofercie wyjazdy adresowane specjalnie do singli, nie wymagające dopłat do jednoosobowych pokoi. Poza tym na takim wyjedzie niewątpliwie single czują się bardziej komfortowo niż w towarzystwie par zajętych głównie samymi sobą. Wiele ciekawych miejsc dla singli można spotkać również w Internecie, są specjalne portale randkowe dla singli, gdzie można próbować poznać swoją drugą połówkę, są również grupy dyskusyjne przeznaczone dla singli, gdzie nieznane osoby umawiają się na wspólne wyjścia na przykład na kręgle.

Single to często osoby dla których na danym etapie życia pierwsze miejsce zajmuje kariera zawodowa, zdobywanie wykształcenia, podnoszenie kwalifikacji. Takie osoby są bardzo pożyteczne dla społeczeństwa gdyż w pracy zwykle dają z siebie więcej niż inni, bardziej się angażują, mogą w pełni skupić się na pracy. Niestety zdarzają się i tacy, którym nie udaje się zachować zdrowych proporcji i popadają w pracoholizm a także tacy, którzy w pracy zatracają się tak bardzo, że przegapiają czas w którym mogliby założyć rodzinę a później tego żałują…

Bycie singlem to zwykle etap przejściowy w życiu, zdarza się między jednym związkiem a drugim, po rozstaniach i utracie partnera, singlami bywają osoby, które na danym etapie życia nie pragną posiadania dzieci a także osoby, które zwyczajnie nie spotkały do tej pory właściwego partnera. Choć singlem bywa się przez jakiś czas, warto ten okres dobrze wykorzystać. Nie należy zamykać się w swojej samotności, gdyż dziś już nie posiadanie pary nie jest powodem wykluczenia społecznego.

Podziel się ze znajomymi