W jaki sposób objawia się CHAD?

Dodano: 14:03 27 grudnia 2014
Aktualizowano: 08:05 28 grudnia 2014
Źródło:

Choroba afektywna dwubiegunowa, bo tak rozwija się ten skrót, należy do najcięższych problemów związanych z naszą psychiką. Określana bywa też jako maniakalno – depresyjna. Objawy można podzielić na dwie grupy. Jedna z nich dotyczy epizodu manii, który w CHAD się pojawia. Druga grupa jest charakterystyczna dla fazy depresji. Wystąpienie obu w pewnym czasie, zwykle jest podstawą zdiagnozowania CHAD.

Rozpoczniemy od symptomów związanych z epizodem manii. Nie każdy objaw musi wystąpić u wszystkich chorych. Część symptomów pojawia się u dużej grupy cierpiących na CHAD. Jednym z takich objawów jest przymus mówienia. Szacuje się, że występuje on w czasie epizodu manii nawet u 98% chorych. Do innych symptomów zalicza się gonitwę myśli i podniecenie psychoruchowe. To drugie występuje dużo częściej. W czasie epizodów manii może pojawić się odhamowanie seksualne. Występuje ono w 50 % przypadków. W czasie epizodu manii zwykle pojawiają się problemy z koncentracją, a także podejmuje się działania, które można określić jako lekkomyślne. Epizod manii, to także zawyżona samoocena. Bardzo często występuje też zmniejszenie zapotrzebowania na sen. Dotyczy to też jedzenia. W czasie epizodów manii pojawia się drażliwość.

Obniżenie nastroju i samooceny, to z kolei symptomy pojawiające się w czasie depresji. Ten epizod, to też problemy z koncentracją. Bardzo często objawiają się one tym, że niemożliwe staje się przeczytanie za jednym razem dłuższego tekstu. Zwykle występują problemy z nauką. W czasie epizodów depresji często niemożliwe staje się podjęcie nawet prostej wydawałoby się decyzji. Może też pojawić się anhedonia. To brak lub częściowa utrata zdolności odczuwania przyjemności. Ma ona negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczne.

W czasie epizodu depresji pojawiają się też inne objawy. Zalicza się do nich między halucynacje, urojenia, a także myśli samobójcze. Może dojść do problemów ze snem i zaburzenia łaknienia. Te ostatnie mogą dotyczyć „odstawienia” jedzenia, jak również przejadania się.