W jaki sposób objawia się ChAD?

Dodano: 09:19 21 grudnia 2016
Aktualizowano: 09:19 21 grudnia 2016
Źródło:

Problem ten zalicza się do zaburzeń psychicznych z grupy afektywnych. Rozpoznanie ChAD odbywa się w sytuacji, kiedy u danej osoby wystąpi epizod hipomanii, lub manii, a w przeszłości pojawiły się stany depresyjne. O zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym mówi się również w sytuacji, gdy doszło do kilkukrotnego wystąpienia któregoś z wymienionych.

Objawy ChAD dzieli się na dwie grupy, związane odpowiednio z epizodami depresyjnymi i manii. Pierwszy z wymienionych objawia się przede wszystkim obniżonym nastrojem. Symptomami są też między innymi smutek, utrata zainteresowań i przyjemności z codziennego życia. Ten ostatni określa się często mianem anhedonii.  To jednak pojęcie nieco szersze. Jest to brak, lub utrata zdolności odczuwania przyjemności (dotyczy to wielu aspektów związanych z naszym funkcjonowaniem). Anhedonia jest charakterystyczna dla depresji i epizodów takiego stanu u osób cierpiących na ChAD. Może również pojawić się zaburzenie łaknienia i problemy z koncentracją. W czasie epizodów depresji charakterystyczne jest też wycofanie się z kontaktów towarzyskich. Mogą też pojawić się problemy ze snem, jak również halucynacje i urojenia. W czasie epizodów depresji występują też zaburzenia pamięci. Pojawiają się trudności z wykonywaniem prostych czynności i podejmowania decyzji.

Druga grupa objawów dotyczy epizodów manii. W około 70% przypadków pojawia się tzw. gonitwa niekontrolowanych myśli. Bardzo często łączy się ono z podnieceniem psychoruchowym. W czasie epizodów manii pojawiają się problemy z koncentracją. Inaczej niż przy stanach depresyjnych wygląda kwestia samooceny. Staje się ona zawyżona. Chory w czasie epizodów manii jest w stanie podejmować pochopne decyzje. Zmniejszeniu ulega zapotrzebowanie na sen. Może to być nawet kilkudniowa bezsenność. W czasie epizodów manii pojawia się również odhamowanie seksualne.

U prawie wszystkich chorych występuje tzw. przymus mówienia. To słowotok, czyli zaburzenie w komunikacji charakteryzujące się bezładną i szybką mową.