Uczenie się dorosłych

Dodano: 08:26 18 września 2008
Aktualizowano: 14:10 20 czerwca 2012
Źródło:

Zbieramy dyplomy

Jest coraz więcej dorosłych, którzy w wieku 30, 40 a nawet 50 lat zapisuje się na studia. Zmusza ich do tego niejednokrotnie sytuacja zawodowa, gdyż takie jest zalecenie szefa u którego pracują, albo po prostu niespełnione marzenia z młodości. Dorośli uczą się inaczej niż dzieci, ale także sobie z tą nauką doskonale radzą. Jak wynika ze statystyk prawie 20% dorosłych osób ciągle się dokształca. Niektórzy robią to w określonym celu, inni po prostu kolekcjonują dyplomy i wcale nie zastanawiają się nad tym czy im się to przyda, czy nie. W tej chwili panuje po prostu taka moda. Ludzie chcąc nadążyć za nią chodzą na różnego rodzaju kursy. Nie chcą być gorszymi od innych. Myślą sobie, że jeżeli ich znajomi mają tyle dyplomów, to może by też wypadało ich dogonić, albo mieć skończone coś więcej od nich.

Ciągle zwiększa się też liczba osób, którzy upatrują w skończeniu jakiegoś dodatkowego kursu lub studiów podyplomowych rozwiązania lub zepchnięcia na dalszy plan swoich kłopotów rodzinnych, osobistych. Dla nich taki kurs albo studia to jakby środek przeciwbólowy. Studia, nauka języka wymagają systematyczności w tym co robimy. Pozwala to na planowanie naszego życia na długie miesiące, czy nawet lata.Dzięki temu mamy poczucie tego, że w jakiś sposób wpływamy na nasze życie. Oddalamy też troskę o to co się dzieje złego wokół nas. Pozwala to na chwilę zapomnieć o nieudanym małżeństwie w którym tkwimy od lat, o pracy z której nigdy nie byliśmy zadowoleni i w której nigdy nie byliśmy doceniani. Czując się dobrze na studiach gdzie jesteśmy chwaleni, dostajemy bardzo dobre oceny, dowartościujemy w ten sposób siebie, podnosimy swoją samoocenę. Pamiętamy o tym, że jak byliśmy dziećmi, to rodzice zawsze nas chwalili za dobre oceny, dlatego, gdy jest nam trudno cofamy się podświadomie do tamtych czasów. Studia stwarzają nam sytuacje, które dadzą nam uniesienia i szanse na to, żeby być podziwianym przez innych.

Niekiedy zapisujemy się na studia z psychologii lub na kurs z zakresu asertywności, żeby w ten sposób lepiej nauczyć się rozumieć innych ludzi, uratować swoje właśnie niezbyt udane małżeństwo.

Nauka może się nawet przerodzić w typowe uzależnienie, gdyż może nam dostarczać i podnosić poziom naszej adrenaliny, a także zapewniać podziw innych ludzi.

Nowe znajomości

Są i takie osoby, które nie idą na kurs czy studia po to, żeby zdobywać wiedzę, ale raczej po to, żeby nawiązać nowe znajomości. Niektóre samotne kobiety po 35 roku życia szukają dla siebie partnera właśnie tam gdzie są duże skupiska mężczyzn.bDla takich kobiet dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie się na kurs typowy dla mężczyzn, czyli np. kurs dotyczący wędkarstwa, stolarstwa albo gotowania obiadów dla kawalerów, na których zawsze są mężczyźni. Niektóre kobiety zapisują się na męski wydział studiów. Jest to dosyć skuteczna metoda na znalezienie swojego partnera, męża pod warunkiem, że dana dyscyplina wiedzy będzie nas interesować, albo jest nam potrzebna do awansu w pracy. Inaczej będziemy się tam nudzić. Nie będziemy wtedy atrakcyjnymi partnerkami dla mężczyzn, którzy studiują dany kierunek. Dla dorosłych ludzi najważniejsza w nauce jest motywacja.

Aktywność mózgu

Żeby nasz mózg sprawnie funkcjonował przez cały czas, musimy o to dbać zawsze. Mózg tak samo jak każdy mięsień, który nie pracuje może się rozleniwić i stać się mniej sprawnym, jeżeli przez całe lata od niego nic nie wymagamy. Trzeba więc zadbać o to, żeby nasz mózg cały czas pracował. Po prostu trzeba w umiejętny sposób go ćwiczyć. Takimi dobrymi sposobami jest np. rozwiązywanie krzyżówek, gra w scrabble, czytanie gazet i fachowej prasy, nie tylko z dziedziny z którą jesteśmy związani zawodowo. Dobrą metodą są również dyskusje z rodziną, znajomymi na różne tematy. Nie chodzi w nich o to, żeby przekonać innych do swoich racji, ale o to, żeby ćwiczyć argumentowanie, formułowanie swoich myśli. Uczymy się wtedy również zmieniać zdanie pod wpływem docierających do nas nowych informacji. Dzięki takiemu treningowi pozostajemy otwarci na wiedzę a nasz mózg będzie przygotowany na nowe wyzwania, gdyż wciąż włącza w posiadane już wiadomości to co nowe.

Pamięć dorosłego

Dorośli często mówią, że nie mają już takiej pamięci jak dawniej. Nie jest to całkiem prawdziwe stwierdzenie, gdyż pamięć krótkotrwała u osób dorosłych jest gorsza, ale za to jak już opanują materiał pamiętają go o wiele dłużej niż dzieci i młodzież. Osobom starszym trudno jest przyswoić od razu dużą partię materiału, dlatego warto jest podzielić wiedzę na mniejsze części, powtarzając ją kilka razy i robiąc dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi powtórzeniami. Zasada stosowana przez studentów „zakuć, zdać, zapomnieć” nie zdaje egzaminu u osób dorosłych, gdyż pamiętają oni to czego się nauczyli przez długi okres czasu.

Podziel się ze znajomymi