Stres może być groźny!

Sad man sitting head in hands on his bed
Dodano: 11:42 20 stycznia 2014
Aktualizowano: 11:42 20 stycznia 2014
Źródło:

Żyjemy w ciągłym biegu i pod presją. Ta ostatnia dotyczy zarówno naszego życia zawodowego, jak i osobistego. Nadmiar obowiązków, to sytuacja stresogenna. Dodajmy do tego jeszcze, dość „luźne”podejście do diety (zwłaszcza w kwestii dostarczania konkretnych składników odżywczych), co nie pozostaje bez wpływu na natężenie stresu. A to może być dla nas groźne.

Specjaliści przekonują, że – zwłaszcza długotrwały – stres może skutkować poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Niekoniecznie związane są one jedynie z naszą psychiką, chociaż ta na pewno przy takich sytuacjach, mocno obrywa. W pewnym stopniu istotne jest to, co do stresu prowadzi. Nasza odporność na takie stresogenne sytuacje również jest ważna. Problemem dla nas mogą być na przykład warunki pracy. Jeśli w jakiś sposób mogą być one dla nas niebezpieczne, to tym szybciej „dopadnie nas stres”. Duże znaczenie ma również, wywierany na nas przez szefa nacisk w kwestii osiągania coraz lepszych efektów. Organizacja pracy, ale także wielopłaszczyznowość stawianych przed nami zadań, może być czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia długotrwałego stresu, oraz skutków, które z takiej sytuacji wynikają.

Stres może powodować występowanie, lub nasilenie na przykład chorób skórnych. Mowa tutaj przede wszystkim o trądziku, atopowym zapaleniu skóry, a także łuszczycy. Stres utrzymujący się przez dłuższy czas, może objawiać się ogólnym zmęczeniem i gorszym samopoczuciem. Prowadzić może również do problemów ze snem. Stres, to także objawy fizyczne, takie jak chociażby bóle mięśniowo – szkieletowe.

Może również wywoływać nudności, biegunkę, a nawet wymioty. Problemy żołądkowe są bardzo często występującym problemem. Stres jest wiązany z emocjami takimi jak złość, gniew, a a także agresja. Problemem w tej sytuacji mogą być skutki realizacji tychże i przenoszenia na najbliższe otoczenie.

Podziel się ze znajomymi