Sangwinik i choleryk

gnt45w0Rt6WLMKW06J69dl6UtG76ve.jpg


Administrator

Dodano: 08:12 28 grudnia 2011
Aktualizowano: 08:21 28 grudnia 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Oczywistym jest, że każdy z nas jest inny, że nie ma dwojga takich samych ludzi, czy to ze względu na wygląd, czy charakter. Jednak już Hipokrates zauważał, że ludzkie zachowania i indywidualne cechy osobowościowe można zebrać w pewne grupy. We wcześniejszych artykułach opisywałem typy osobowości, które podzieliłem na typ introwertyczny i ekstrawertyczny. W wyniku analiz zostały wyróżnione dodatkowo, bardziej szczegółowe, cztery profile osobowości (zamiennie nazywane temperamentami).

Wśród współczesnych psychologów zajmujących się problematyką osobowości jest Amerykanka – Florence Littauer, która bazując i nawiązując to typów Hipokratesa – Galena analizuje, opisuje i omawia cztery typy osobowości, dodatkowo przedstawiając wady i zalety tych temperamentów.
Zaczynając od typów ekstrawertycznych, na początek wyróżnijmy towarzyskiego sangwinika.

Przyjmuje się, że jest to najbardziej ustabilizowany typ charakteru. Sangwinik jest optymistą, duszą towarzystwa, posiada niezwykłą zdolność „przyciągania” do siebie ludzi. Osoba taka jest wesoła, ma poczucie humoru, entuzjastycznie podchodzi do życia, jest wylewna i emocjonalna. Osobowość sangwinika jest ciekawa, zmienna. Sangwinik żyje zgodnie z mottem „Carpe Diem”, żyje „tu i teraz”. Nie lubi nudy, dlatego jest spontaniczny, lubi komplementy.

Sangwinik często jednak nie jest w stanie zrealizować założonego wcześniej przez siebie planu, gdyż brakuje mu determinacji. Charakterystyczne jest także to, że mówi zdecydowanie za dużo i lubi koloryzować, co bardzo często doprowadza do kłamstwa. Przerywa, gdy mówią inni i lubi za innych odpowiadać. Nie zapamiętuje nawet podstawowych danych osobowych znajomych, jest zapominalski. Sangwinik jest egocentrykiem, w towarzystwie uważany jest za osobę o zbyt wysokim mniemaniu o sobie i często zachowuje się niedojrzale, a wręcz dziecinnie.

Po drugiej stronie tabeli typów ekstrawertycznych stoją cholerycy.

Choleryk jest człowiekiem energicznym, człowiekiem czynu i optymistą, jednak w tym profilu osobowości zdecydowanie ilość wad przewyższa ilość zalet. Choleryk zwykle jest pracoholikiem, to praca stoi na górze jego hierarchii, odpoczynek schodzi na dalszy plan. Musi czuć, że to on ma nad wszystkim kontrolę. Docenia swoją siłę i z politowaniem patrzy na słabości osób z jego otoczenia, uważa, że jego zadaniem jest poprawianie błędów innych, co więcej – ma silne poczucie własnej wartości, uważa, że zawsze ma rację, a jeśli ktoś twierdzi inaczej, po prostu jest w błędzie. Nie przyznaje się do błędu, nie dostrzega swoich wad. Oczywiście choleryk będzie świetnym pracownikiem, gdyż przede wszystkim będzie ukierunkowany na osiągnięcie założonego celu.

Wśród zalet choleryka z pewnością należy wyróżnić to, iż jest urodzonym przywódcą. Jest osobą aktywną, dynamiczną, wciąż potrzebuje zmian. Trudno jest go zniechęcić, jest niezależny i nie ulega wzruszeniom.

Osoby z takim typem osobowości będą sprawdzały się na stanowiskach kierowniczych, w pracach wymagających szybkiej decyzji i reakcji.

Podziel się ze znajomymi