Problemy z potencją


Administrator

Dodano: 08:08 2 stycznia 2012
Aktualizowano: 08:25 2 stycznia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Mężczyźni z zasady bardzo mało mówią o swoich problemach zdrowotnych, a jeśli dotyczą one kwestii „łóżkowych” to całkowicie zamykają się w sobie. Stąd może się wydawać, iż problemy z potencją są rzadkie i dotyczą tylko tych w starszym wieku, bo tak wynika z biologii. Prawda jest jednak nieco inna.

Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę, że tego typu problemy dotykają niezależnie od tego, ile mężczyzna ma lat. Oczywiście wiek ma tu pewne znaczenie, szczególnie dla tych, którzy mają 50+, ale i młodych dwudziestoletnich mogą wystąpić przejściowe lub długotrwałe problemy z potencją. Nieco przerażać może ilość czynników, które mogą wpływać na taki stan rzeczy. I tak, po jednej stronie stoją te przyczyny, które w bardzo dużym stopniu są od nas zależne. Najlepszym przykładem jest alkohol i papierosy. Obie te używki, szczególnie w nadmiarze, mogą powodować przejściowe łóżkowe problemy, a mogą one nawet doprowadzić do tego, że zawitają w sypialni na dłuższy czas. Ale przyczyn zależnych od nas jest dużo więcej. Okazuje się na przykład, że nieodpowiednio skomponowana dieta również może mieć ogromny wpływ na męską potencję.

Odrębną grupę przyczyn można podsumować stwierdzeniem „psychika a sprawy łóżkowe”. Szacuje się, że nawet u 90% mężczyzn to właśnie one są odpowiedzialne za problemy z potencją. Wynika to między innymi z tego, że jest to dość pojemna grupa, a dodatkowo coraz częściej panów dosięga depresja, nerwica, czy stany lękowe. Co ciekawe, wśród młodych mężczyzn to właśnie pewnego rodzaju lęki przed niespełnieniem się, ciążą, a także zarażeniem się chorobami wenerycznymi są najczęściej wymienianymi przyczynami problemów z potencją.

Na sam koniec zostawiłem jeszcze jedną – niezmiernie istotną – przyczynę. Chodzi o przemęczenie organizmu, czyli w dzisiejszym zabieganych czasach, czynnik bardzo częsty. Praca ponad siły, po kilkanaście godzin dziennie, plus wiążący się z tym stres może powodować problemy w łóżku. Przyczyna ta – przecież fizyczna – wiąże się z grupą czynników psychicznych, bo bywa ich początkiem.

Podziel się ze znajomymi