Objawy nerwicy lękowej

Fat.
Dodano: 10:22 28 grudnia 2016
Aktualizowano: 10:22 28 grudnia 2016
Źródło:

Każdemu z nas zdarza się czuć niepewność i strachu w jakiejś sytuacji. Zazwyczaj związane jest to z mniej, lub bardziej realnym zagrożeniem wynikającym z postawionego przed nami zadania. Oczywiście nie zawsze musi być ono połączone z zagrożeniem utraty życia, czy uszczerbku na zdrowiu. Jeśli jednak towarzyszy nam często występujący lęk, a do tego połączony jest on z pewnymi objawami somatycznymi, to może być „przyczynkiem” do rozwoju zaburzeń na tle nerwicowym.

Warto na początku wyjaśnić czym się różni lęk od wspomnianego strachu. Ten pierwszy jest definiowany jako mobilizacyjna reakcja organizmu na jakieś zagrożenie. Co istotne w tym wypadku, jest ono nierealne i hipotetyczne. Wynika z naszego sposobu myślenia, a także pewnych wyobrażeń i sądów. Lęk może stać się w przeciwieństwie do strachu, sytuacją permanentną. Co istotne, może mieć on jednak pozytywny wpływ na nasze życie, bo spełnia pewnego rodzaju funkcję ochronną.

Może się zdarzyć, że stanie się on  problemem, a do tego pojawią się wspomniane objawy somatyczne. To może oznaczać rozwój nerwicy lękowej. Symptomy mogą być różne. U osób cierpiących na nerwicę lękową występować może wiele objawów somatycznych. Ich cechą wspólną jest to, że doprowadzają do pogorszenia komfortu codziennego życia. W nerwicy lękowej mogą pojawić się między innymi: kołatanie serca, bóle głowy, czy brak apetytu. Charakterystyczne są też częste dolegliwości żołądkowe.

Osoby cierpiące na nerwicę lękową dość szybko są w stanie „przejść” w skrajne stany emocjonalne. Charakterystyczne jest też poczucie pewnego rodzaju odrealnienia, czy oderwania od rzeczywistości. Zmienia się też sposób postrzegania otoczenia. Nerwica lękowa może dotknąć nas w każdym wieku, ale najczęściej atakuje osoby młode.

Pomocy szukać powinniśmy w poradniach psychologicznych. Celem terapii jest przede wszystkim przedstawienie i zrozumienie mechanizmów, które wywołują objawy nerwicy lękowej. W ciężkich przypadkach tej choroby istnieje potrzeba leczenia farmakologicznego.