Jak być lubianym?

Dodano: 08:33 2 września 2008
Aktualizowano: 12:48 28 czerwca 2012
Źródło:

Każdemu z nas zależy na tym, by być lubianym wśród znajomych, sąsiadów, współpracowników. Artykuł mówi o tym jak należy postępować by zjednywać sobie ludzi i być lubianym.

Często obserwując środowisko swoich przyjaciół i znajomych dostrzegamy, że są takie osoby, których większość unika, zwykle prowadzą indywidualny tryb życia oraz osoby pozytywnie wyróżniające się na tle pozostałych a mianowicie popularne, niezwykle lubiane, to których wszyscy lgną i pragną ich towarzystwa. O tym czy dana osoba jest atrakcyjna towarzysko decyduje szereg cech, typ usposobienia, charakter, temperament. Oto na co powinny zwrócić uwagę osoby, które pragną być bardziej lubiane przez innych:

Pogoda ducha

Pogodne nastawienie to coś, co przyciąga ludzi i wzbudza sympatię. Nikt nie lubi osób, które ciągle narzekają, pesymistów, którzy każde przedsięwzięcie z góry skazują na porażkę. Osoba ze skłonnością do marudzenia nie nadaje się na kompana podczas wakacyjnych wypadów czy wycieczki rowerowej. Natomiast osoby pogodne, uśmiechnięte postrzegane są jako te najbardziej pozytywne i przyjazne. Ludzie spotykają się głównie po to, by miło spędzić czas, zrelaksować się, dlatego osoba z poczuciem humoru będzie mile widziana w każdym gronie.

Umiejętność słuchania i okazywania zainteresowania

Umiejętność słuchania to bardzo trudna sztuka i nie każdy to potrafi, jednakże jest to bardzo ważne, by umieć okazać zainteresowanie rozmówcy, pozwolić mu na swobodne wyrażenie swoich spostrzeżeń. Nikt nie lubi osób egocentrycznych, przesadnie skoncentrowanych na sobie a zwłaszcza takich, które mają zwyczaj mówienia cały czas. Takim osobom trudno jest wejść w słowo, co bardzo utrudnia komunikację. Pamiętaj, że wcale nie musisz wypowiadać się na każdy temat, pozwól wyrazić swoje opinie także innym gdyż zbytnie gadulstwo wywołuje jedynie niechęć u pozostałych.

Niesienie pomocy

Osoby lubiane to takie, które potrafią wczuć się w trudną sytuację drugiego człowieka i zaoferować pomoc. Niezwykle ważne, jest by była to pomoc bezinteresowna. Często sympatię drugiego człowieka można zdobyć zwykłymi, drobnymi przysługami, jak: podwiezienie, pożyczenie książki, doradztwo, zaopiekowanie się domem czy zwierzęciem pod nieobecność gospodarza.

Bezkonfliktowość

By być lubianym wśród znajomych, współpracowników trzeba posiadać trudną umiejętność bezkonfliktowego współdziałania z ludźmi. Zwykle najgorzej układają nam się stosunki z osobami o nastawieniu egoistycznym oraz takimi, które mają skłonność to dominacji i pouczania innych. By nasze relacje towarzyskie układały się jak najlepiej starajmy się przede wszystkim nie myśleć o tylko o sobie. Niezwykle ważna jest także umiejętność pójścia na kompromis, warto starać się wyrabiać tę cechę w sobie.

Atrakcyjność intelektualna

Osoby lubiane i pożądane w towarzystwie to takie, które mają coś ciekawego do powiedzenia, prowadzą urozmaicony tryb życia. Cenimy sobie szczególnie osoby inteligentne, o rozległej wiedzy specjalistycznej i często nie jest to z naszej strony bezinteresowne, zwyczajnie ich potrzebujemy by poradzić się w sprawach, w których nie czujemy się biegli. Szczególnie atrakcyjna bywa rozmowa z osobami aktywnymi, które często wyjeżdżają, dużo działają, mają licznych znajomych, ciekawie spędzają czas wolny. Kontakt z taką osobą jest dla nas przyjemny, gdyż możemy oderwać się od codzienności, dowiedzieć się i nauczyć czegoś nowego od nich a poza tym takie spotkania nie są rutynowe, wnoszą coś nowego, ciekawego w nasze życie, dlatego lgniemy do takich osób.

Kulturalne zachowanie

Umiejętność prawidłowego zachowania zgodnie z zasadami savoir vivre jest bardzo ważna. Każdy z nas chciałby otaczać się osobami kulturalnymi, takimi za które nie będzie się wstydził gdy zaprosi je do siebie przy pozostałych gościach. Osoba kulturalna powinna wiedzieć jak zachować się przy stole, jak stosownie się ubrać, jakich tematów unikać podczas konwersacji, powinna umieć zachować się także w restauracji, teatrze, w środkach komunikacji, w stosunku do przełożonych i osób starszych.

Gościnność

Gościnność to bardzo ważna cecha na liście tych, które zjednują sympatię innych ludzi. Gdy ktoś nas zaprasza do siebie na kawę czy obiad jest nam zwyczajnie miło, że chce z nami przebywać i zaprasza do swego domu. Gdy jesteśmy zapraszani z okazji ślubów, jubileuszy czy innych okazji czujemy się wyróżnieni, że gospodarz chce z nami dzielić swoje sukcesy i inne ważne momenty życia. Zaproponowanie komuś noclegu, przeczekania deszczu u siebie domu czy inna forma gościny zawsze wiążą się z pewnym wysiłkiem, z przygotowaniem mieszkania, poczęstunku, często wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz ze zmianą organizacji dnia. Tak więc osoby gościnne to takie, które potrafią wyzbyć się egoizmu i potrafią zdecydować się niekiedy na własną niewygodę z sympatii do swoich gości.

Lojalność

Aby zjednać sobie sympatię innych ludzi w kontaktach z nimi trzeba postępować przede wszystkim uczciwie. Ważną cechą prawdziwej przyjaźni jest lojalność, nigdy nie zyska sympatii ktoś kto w towarzystwie obmawia i oczernia inne osoby za ich plecami, starajmy się unikać takich negatywnych postaw oraz jak najmniej krytykować innych pamiętając o własnych licznych wadach i niedociągnięciach.

Czym jeszcze można zjednać sobie sympatię?

Jest jeszcze cały szereg cech i zachowań, które wzbudzają sympatię otoczenia:
• pamiętaj o urodzinach, imieninach i innych ważnych datach twoich znajomych i przyjaciół
• odprowadzaj swoich gości do przystanku, zaproponuj podwiezienie jeśli jest fatalna pogoda
• podaruj od czasu do czasu jakiś drobiazg, najlepiej własnoręcznie zrobiony na przykład domową szarlotkę
• zawsze oddawaj w terminie pożyczone książki, płyty itp.
• jeśli, ktoś cię do siebie zaprasza staraj się być punktualny
• nie narzucaj się swoim znajomym w żaden sposób: nie przedłużaj wizyt, nie wydzwaniaj co godzinę, nie nachodź bez uprzedzenia.
• pamiętaj by zawsze pogratulować swoim znajomym jeśli odniosą jakiś sukces czy to zawodowy czy osobisty na przykład z okazji: awansu w pracy, urodzenia się dziecka, czy osiągnięcia tytułu naukowego.

Podziel się ze znajomymi