Czym jest uzależnienie

5kK24OeKQYceva2Ht4QWeWu5v6Oe65.jpg


Administrator

Dodano: 11:12 19 kwietnia 2012
Aktualizowano: 11:22 19 kwietnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

To pytanie, na które każdy praktycznie będzie miał jakąś odpowiedź. Pierwsze skojarzenie to oczywiście alkohol i narkotyki, ale uzależnienie może dotyczyć wielu innych spraw. Patrząc na nie z perspektywy medycznej, to jest to choroba z konkretnymi objawami.

Warto zauważyć, że inaczej będzie termin uzależnienie rozumiał psychiatra, a inaczej osoba, która zajmuje się terapią. Generalnie jednak rzecz biorąc można je jako chorobę polegającą na przyjmowaniu konkretnego związku chemicznego (zazwyczaj znajdującą się w jakieś substancji) i mowa tu między innymi alkoholu, opiatach, nikotynie, czy kokainie.

Uzależnienie zostało również opisane w klasyfikacji chorób. I to – co ciekawe – na dwa sposoby. Jeden z nich określa ją jako ICD-10, a drugi: DSM IV. W obu można mówić o uzależnieniu, jeśli pewne objawy wystąpią w ciągu roku. I tak, według pierwszej klasyfikacji chorobę tę można zdiagnozować w momencie kiedy w ciągu tych 365 dni wystąpi silne pragnienie lub nawet przymus wzięcia danej substancji. Kolejnym objawem jest zażywanie jej mimo wystąpienia poważnego zagrożenia dla naszego życia. Jeśli zaczynamy zaniedbywać inne źródła przyjemności i tylko w tej jednej substancji ją znajdujemy, to również znak, że możemy być uzależnieni.

DSM IV podaje jeszcze kilka objawów, które mogą o nim świadczyć. Jednym z nich jest zwiększenie tolerancji na zażywaną substancję, co może skutkować potrzebą zwiększania jej ilości, aby osiągnąć konkretne skutki. Podobnie sytuacja ma się z wystąpieniem tak zwanych objawów odstawiennych, które dość jasno pokazują, że dana osoba jest uzależniona. Tutaj też warto wspomnieć o tym, że często dochodzi do tego, że ktoś kto ma problem z negatywnymi efektami odstawienia konkretnej substancji – musi ją wziąć, aby one przeszły. Dlatego właśnie tak trudno jest zerwać z nałogiem. To jednak nie wszystko, co może powodować ten problem. Uzależnienie to bardzo złożona choroba, gdyż tak naprawdę dotyka ona jednocześnie sfery psychicznej, objawów fizycznych. Często również otoczenie wymusza na nas „wejście” w nałóg.

Podziel się ze znajomymi