Czym jest depresja poporodowa?

v2rfrCyjZkwQUKDzoiB7H6815044f9.jpg


Administrator

Dodano: 08:34 16 marca 2011
Aktualizowano: 13:41 6 maja 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Czym jest depresja poporodowa? Depresja poporodowa to bardzo złożony problem, zarówno w kwestii przyczyn, jak również sposobu leczenia. Dotknąć może on właściwie każdą kobietę, która urodzi dziecko, lecz tak naprawdę nie ma jednego konkretnego powodu, czy też zależności, który warunkuje pojawienie się depresji poporodowej w zaistniałej sytuacji.

Istnieją jednak przyczyny (zwane też grupami ryzyka), które w pewien sposób zwiększają możliwość pojawienia się depresji po urodzeniu dziecka. Można mówić o biologicznych, społecznych i psychologicznych kwestiach, które zwiększają możliwość jej wystąpienia. Te pierwsze to przede wszystkim zmiany związane z gospodarką hormonalną. Jak wiadomo w czasie ciąży utrzymuje się duży poziom estrogenu, który po urodzeniu dziecka wraca do zwykłego poziomu. Jednak ta zmiana może mieć ogromny wpływ na samopoczucie kobiety (to wtedy właśnie może wystąpić łysienie poporodowe).

Z przyczyn psychologicznych warto wymienić niedojrzałość emocjonalną, niską samoocenę (spowodowaną chociażby wyglądem po ciąży), niespełnianie się w roli matki, trauma. Przyczyny społeczne to przede wszystkim brak partnera, brak wsparcia w rodzinie, ciężka sytuacja materialna. Jednak często do pojawienia się depresji poporodowej nie wystarczy jeden powód, jak wspomniałem na początku, jej podłoże jest nieco bardziej skomplikowane.

Również objawy, które w trakcie takiej depresji występują są dość złożone, mogą występować samodzielnie, bądź w ściśle powiązanej grupie. Mogą być to typowo emocjonalne skutki jak notoryczny smutek, drażliwość, czy ogólny spadek nastroju. Objawem może być również brak apetytu, nadmierne zmęczenie, senność, spadek libido. W skrajnych przypadkach pojawiają się myśli o samobójstwie, czy zrobieniu krzywdy dziecku. Dlatego też z depresją poporodową należy odpowiednio walczyć. Wiele oczywiście zależy od samej kobiety, jednak jak w przypadku każdego problemu mającego korzenie w psychice potrzebna jest pomoc osób bliskich, rodziny i przyjaciół.

Podziel się ze znajomymi