Czym są lęki nocne

Scared man hiding in bed
Dodano: 10:03 22 sierpnia 2013
Aktualizowano: 10:03 22 sierpnia 2013
Źródło:

Zaburzenia związane ze snem mogą w znaczący sposób zaburzać nasz codzienny, dobowy rytm funkcjonowania. Mogą one występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Niektóre z zaburzeń są jednak charakterystyczne głównie dla pewnego wieku.

Tak właśnie jest w przypadku lęków nocnych. To zaburzenie, które przede wszystkim występuje u dzieci. Jest ono zaliczane do tak zwanych parasomnii. Jest to grupa zaburzeń związanych ze snem, które pojawiają się zarówno w trakcie jego trwania, jak i zaraz po wybudzeniu. Wśród tych zaburzeń, oprócz lęków nocnych wymienia się również koszmary nocne, bruksizm i somnambulizm (chodzenie we śnie).

Czym charakteryzują się lęki nocne? Jak wspomniałem występują one przede wszystkim u dzieci. Zaburzenie to może pojawić się do 12 roku życia. Cierpieć na nie mogą także dzieci, które mają jedynie pół roku. Najczęściej jednak pojawiają się u maluchów w wieku 3-4 lat. Lęki nocne pojawiają się zazwyczaj w niedługo po zaśnięciu. Fachowo określa się ten czas snu jako „czwarta faza NREM”. To odróżnia lęki nocne od koszmarów sennych. Te drugie występują już fazie REM. Pierwszym objawem jaki pojawia się u dzieci cierpiących na to zaburzenie, jest siadanie na łóżku. Po drugie, atak trwa zazwyczaj od kilku sekund, do kilkunastu minut. Osoba cierpiąca na lęki nocne, mimo ruchów, które wykonuje w momencie napadu śpi, lub jest w stanie określanych jako „niepełne obudzenie”. Natomiast, dziecko może sprawiać wrażenie, jakby faktycznie nie spało. Co istotne w momencie ataku, chory dość nerwowo reaguje na wszelkie próby uspokojenia go poprzez kontakt fizyczny (przytulanie, głaskanie itd.). Po napadzie chory zazwyczaj po prostu zasypia. Co ważne, kiedy się obudzi nie pamięta ataku.

Wciąż nieznane są dokładne przyczyny występowania lęków nocnych. Jednym z czynników, który bierze się pod uwagę są predyspozycje genetyczne. Na szczęście lęki nocne mijają zazwyczaj w momencie dorastania. W ich zwalczaniu, u dzieci, bardzo istotne jest ograniczanie sytuacji, które mogą być stresujące.

Podziel się ze znajomymi