Czy muzyką można leczyć?

crApO9pZ1h9M621yPQVG8EJu7V550J.jpg


Administrator

Dodano: 11:05 25 października 2011
Aktualizowano: 11:10 25 października 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Muzyka ponoć łagodzi obyczaje – to dość znane powiedzenie, które okazuje się, że ma coraz bardziej szerokie zastosowanie w medycynie, szczególnie w leczeniu schorzeń związanych z psychiką. Co ciekawe, jest to coraz bardziej popularna metoda.

Nie jest to wbrew pozorom środek nowy, gdyż źródła historyczne mówią o tym, że w już w czasach starożytnych muzyka była w ten sposób wykorzystywana. Obecnie, jak już wspomniałem, zyskuje ona coraz większą popularność, jednak trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie zastąpi ona w najbliższym czasie (jeśli w ogóle coś takiego będzie miało miejsce) konwencjonalnych metod leczenia, problemów związanych z psychiką. Zawsze będzie tylko ich uzupełnieniem.

W największym skrócie można powiedzieć, że polega ona na wyzwalaniu pewnych uczuć, które w momencie kiedy pacjent cierpi na nerwicę bądź depresję są najczęściej zablokowane lub schowane. Terapia muzyką przeprowadzana jest najczęściej w grupie. W czasie pojedynczych zajęć pacjenci słuchają muzyki, tańczą i śpiewają. Nierzadko również są odpowiedzialni za jej tworzenie. Wyróżnia się co najmniej kilka metod muzykoterapii. Każda z nich działa w innym aspekcie leczenia problemów z psychiką. Jedna z nich opiera się na wyzbyciu się negatywnych emocji wywołanych traumatycznym wydarzeniem. Tak zwana metoda komunikatywna uczy kontaktu z innymi ludźmi. Istnieje również terapia muzyką, której zadaniem jest relaksowanie. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku pacjentów mających zaburzenia lękowe.

Jak już wcześniej wspomniałem terapia muzyką najczęściej odbywa się w grupach, jednak zdarza się, że pacjent potrzebuje indywidualnych zajęć. W przypadku takiego samotnego kontaktu z muzyką chodzi przede wszystkim o rozwijanie umiejętności związanych z tworzeniem muzyki, czy po prostu śpiewaniem. Celem takich indywidualnych terapii ma być głównie doprowadzenie do zwiększenia samooceny, a także przezwyciężenie przez pacjenta lęków związanych z bytowaniem w społeczeństwie.

To, że muzyka jest niezmiernie istotnym elementem naszego życia, wydaje się być oczywiste. W pewien sposób pozwala nam koić nerwy i odstresować się, ale są i takie utwory, które mogą wzbudzić agresję. W przypadku muzykoterapii stosuje się wyłącznie te pierwsze.

Podziel się ze znajomymi