Charakter? Choleryk.

Dodano: 13:23 6 listopada 2013
Aktualizowano: 13:23 6 listopada 2013
Źródło:

Kiedy słyszymy, że ktoś jest cholerykiem, to automatycznie zapala nam się w głowie „czerwona” lampka. Nic w tym dziwnego. Osoby o takim typie charakteru mają przede wszystkim cechy, które mogą być przeszkodą dla bliższych kontaktów z nimi. Choleryk ma jednak swoje zalety.

Charakter tego typu jest uznawany zwyczajowo za przeciwieństwo flegmatyka. Sama nazwa pochodzi od greckiego słowa „chole”, które oznacza żółć. Jest to typ charakteru, który można określić jako pobudliwy. Choleryka cechuje przede wszystkim pewnego rodzaju nagłość w podejmowaniu decyzji. Osoby o tym typie charakteru bardzo często przejawiają również skłonność do agresji. W momencie kiedy pojawia się sprzeciw (dotyczący na przykład ich decyzji), reagują poddenerwowaniem. Cechą charakterystyczną jest też to, że po wybuchu złości, który będzie miał miejsce, stosunkowo szybko się uspokajają. Choleryk bardzo często żałuje swoich słów i zachowań wobec innych osób.

Osoby o tym typie charakteru przede wszystkim chcą dominować w grupie. To bardzo często ich główny cel, do którego mogą dążyć niejako „po trupach”. Osoby takie bywają bardzo uparte, do tego stopnia, że w niektórych sytuacjach mogą działać irracjonalnie, tylko po to aby zrobić coś na przekór. Cechą charakterystyczną dla tego typu osób są pewnego rodzaju wybuchy w postaci uderzania pięścią np. w stół, czy podnoszenie głosu. Z kolei w sytuacji kiedy choleryk jest spokojny, to sprawia wrażenie ( i tak też bardzo często jest) osoby zdecydowanej i konkretnej.

Czy choleryk ma jakieś cechy, które można uznać za zalety? Przede wszystkim ze względu na swoje konkretne działania, jest traktowany jako bardzo dobry organizator. Sprawdza się również jako osoba, które przewodzi w konkretnej grupie ludzi. W przypadku choleryka bardzo rzadko na jego twarzy można „znaleźć” pozytywne emocje. Bardzo często z kolei sprawia on wrażenie osoby skupionej na jakiejś myśli.

Podziel się ze znajomymi