Zmiany barwnikowe na skórze

Dodano: 08:31 1 września 2008
Aktualizowano: 11:56 2 lipca 2012
Źródło:

Gdy na naszym ciele zaczynają się pojawiać różne kolory np. twarz staje się śnieżnobiała oczy mają kolor czerwony a paznokcie są żółte, może to być pierwszy sygnał tego, że dzieje się z nami coś niedobrego.

Co oznaczają te kolory?

Kolor czerwony

Zwykle kolor naszego ciała jest czerwony przy zdenerwowaniu. Będąc a stresie serce zaczyna szybciej pompować krew, tym samym wzrasta ciśnienie. Musimy takie objawy obserwować, gdyż jeżeli pojawiają się one dosyć często, mogą być sygnałem nadciśnienia tętniczego. Kobiety przechodzące menopauzę także mogą mieć problemy z czerwoną skórą, gdyż z powodu zmniejszenia się ilości estrogenów częściej się pocą i cierpią z powodu uderzeń gorąca. Popękane naczynia krwionośne tak zwane pajączki są także powodem tego, że mamy rumieńce na policzkach.

Co zrobić, żeby nasza skóra nie była czerwona

Trzeba kontrolować swoje ciśnienie. Jeżeli jest ono ciągle podwyższone, należy więcej się ruszać, spacerować, wykonywać ćwiczenia fizyczne stosowne do naszego wieku i wytrzymałości naszego organizmu. Rezygnujemy także z tłustych, słonych potraw, rzucamy palenie. Jeżeli to wszystko nie pomaga trzeba iść po pomoc do lekarza, który przepisze leki obniżające ciśnienie. Jeżeli czerwienimy się w wyniku stresu, trzeba nauczyć się panować nad nerwami, dzięki medytacji, jodze, uspokajających kąpielach lub słuchaniu muzyki relaksacyjnej. Jeżeli uderzenia gorąca są powodem menopauzy, można zapytać lekarza o zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Można także spróbować stosować preparaty zawierające soję. Soja także łagodzi objawy przekwitania. Aby pozbyć się pajączków można zapisać się na laserowe zamykanie naczyniek.

Kolor biały

Porcelanowy kolor twarzy mają osoby, które cierpią na anemię. Najczęściej jest to spowodowane tym, że ich organizm ma za mało czerwonych krwinek. Osoby te jedzą zbyt mało produktów zawierających żelazo. Taka chorobliwa bladość może także być spowodowana tak zwaną hipoglikemią, inaczej niedocukrzeniem organizmu. Inne objawy niedocukrzenia to osłabienie, uczucie głodu, potliwość , drżenie ciała. Hipoglikemia najczęściej występuje u osób chorych na cukrzycę, którzy biorą preparaty na obniżenie poziomu cukru. Pojawia się, gdy dochodzi do nagłego spadku stężenia glukozy we krwi.

Jak zmienić ten kolor

Należy zrobić morfologię i jeżeli okaże się, że mamy za mało czerwonych krwinek, trzeba jeść produkty spożywcze zawierające żelazo np. mięso, jajka. Można także przyjmować preparaty z apteki. Jeżeli mamy wątpliwości co do bladości, idziemy do lekarza, żeby sprawdzić, czy nie mamy cukrzycy.

Kolor niebieski

Niebieski odcień skóry może pojawić się z powodu stłuczenia, gdyż wtedy zostają uszkodzone naczynia krwionośne, krew rozlewa się pod skórą tworząc niebieski odcień, czyli siniak. Osoby z delikatną cerą naczynkową mają też taki sam problem .

W jaki sposób zmienić kolor

Przykładamy zimne okłady, gdyż niska temperatura sprawia, że naczynia krwionośne zaczynają się obkurczać a tym samym powstrzymane zostanie wewnętrzne krwawienie. Jeżeli mamy krwiak, dobrym sposobem jest posmarowanie skóry żelem na siniaki kupionym w aptece.

O czym mogą świadczyć odcienie języka

Kolor biały

Język robi się jaśniejszy, gdy śpimy z otwartymi ustami. Wdychane powietrze pozbawia jamę ustną naturalnego nawilżenia, suszy język. Taki problem mają także palacze. Białe plamki na języku to także znak, że mogą się nam tworzyć pleśniawki.

Jak zmienić ten kolor

Jeżeli dotyka nas problem suchości w ustach pomogą nam specjalne nawilżające preparaty, które można kupić w aptece. Jeżeli się okaże, że do pleśniawki, trzeba iść do lekarza. Aby uniknąć problemu pleśniawek w przyszłości należy brać preparaty wzmacniające odporność organizmu.

Kolor malinowy

Taki kolor języka oznacza, że jesteśmy chorzy na szkarlatynę.

Jak zmienić kolor

Jeżeli mamy taki kolor języka i do tego mamy powiększone węzły chłonne, wysoką temperaturę, wymioty, trzeba zgłosić się do lekarza, który zapisze nam odpowiednie antybiotyki.

O czym świadczy zmieniony kolor oczu

Kolor żółty

Gdy białko oczu zmienia barwę na żółtą to znak, że możemy mieć kłopoty z wątrobą. Jest to objaw wirusowego zapalenia wątroby. Gdy we krwi występuje zbyt wysoki poziom bilirubiny nasza skóra nabiera koloru żółtego, świadczy to o zaburzonej pracy wątroby.

Jak zmienić ten kolor

Trzeba zrobić badanie krwi, które wykaże czy nasz wątroba pracuje prawidłowo, czy też nie. Jeżeli będziemy mieć chorą wątrobę, to po odpowiednim leczeniu zniknie żółte zabarwienie z naszych oczu.

Kolor czerwony

Taki kolor oczu mają najczęściej oczy alergików, ale nie tylko. Czerwone oczy mogą się pojawić u osób, które dużo czasu spędzają w suchych pomieszczeniach, lub przed komputerem. Może też to być objaw bakteryjnego zapalenia spojówek.

W jaki sposób zmienić kolor

Jeżeli ktoś jest alergikiem, powinien wziąć lek przeciwhistamidowy. Dobrze jest też mieć przy sobie krople do oczu zmniejszające ich przekrwienie. Jeżeli dużo czasu spędza się przed komputerem należy zaopatrzyć się w krople nawilżające oczy.

Paznokcie zmieniające barwę

Kolor biały

Zdrowe paznokcie powinny mieć kolor lekko różowy, bez plamek. Gdy maja białe kropeczki jest to odznaka, że brakuje nam cynku, jeżeli pojawią się jeszcze zgrubienia, to jest to oznaka łuszczycy.

W jaki sposób zmienić kolor

Białych plamek na paznokciach można pozbyć się przyjmując odpowiednie preparaty zawierające cynk. Jeżeli to nie pomoże trzeba skorzystać z porady dermatologa.

Kolor żółty

Paznokcie zwykle mają taką barwę, kiedy używamy ciemnych lakierów do paznokci, bez wcześniejszego zastosowania odpowiedniego podkładu. Jeżeli jednak jest tak, że tylko niektóre paznokcie mają żółtawe zabarwienie jest to oznaka grzybicy.

Jak zmienić kolor

Jeżeli zmian koloru paznokci nie jest spowodowana malowaniem paznokci ciemnymi lakierami, należy poradzić się dermatologa, który przepisze preparaty grzybobójcze.

Podziel się ze znajomymi