Zgrzytanie zębami

gW8XdFT0zgk20c8HlOP657qs566AYO.jpg
Dodano: 08:32 24 czerwca 2008
Aktualizowano: 11:54 4 lipca 2012
Źródło:

Zgrzytanie zębów to problem dotyczący nie tylko dzieci ale i również dorosłych. Jakie są przyczyny zgrzytania zębów?

Każdy człowiek reaguje inaczej na stres. Jednym wytwarzają się wrzody, inni mają wysokie ciśnienie krwi, a jeszcze inni zgrzytają i zaciskają zęby. Specjaliści uważają, że główną przyczyną zgrzytania i zaciskania zębów jest właśnie stres.

Przyczyny zgrzytania zębami

W przeszłości sądzono inaczej, że przyczyną tego jest nieprawidłowy zgryz i dentyści starali się to skorygować to poprzez piłowanie zębów. Przyczyną również może być, ale w małym procencie, sposób spania. Negatywne skutki BRUKSIZMU (tak nazywany jest nawyk zgrzytania i zaciskania zębów) to zużywanie i ścieranie się zębów. Szkliwo ściera się co wywołuje gnicie i zwiększa wrażliwość zębów. Dodatkowo mogą pojawić się bóle mięśni szczęki. Ten długotrwały nawyk zgrzytania może uszkodzić stawy szczęki i wywołać zapalenie kości i stawów. Ciekawostką jest fakt, że regularne zgrzytanie zębami może przynieść mniej szkód niż sporadyczne. Osoba, która regularnie zgrzyta zębami może zetrzeć zęby, ale mięśnie szczęki stają się mocniejsze. Zaciskanie zębów przynosi więcej szkód niż zgrzytanie. Mianowicie dla tego, że szczęki są przystosowane do zgrzytania lub przeżuwania, ale zaciskanie zębów wywiera nierównomierny nacisk na stawy i może zakończyć się zmianami zwyrodnieniowymi. Ludzie nieczęsto zdają sobie sprawę, że zgrzytają zębami, zwykle dlatego, że robią to podczas snu. Potem tylko budzą się z obolałą szczęką.
Poniżej zostanie podanych kilka rad, dzięki którym można poradzić coś na zgrzytanie zębami i zmniejszenie tej dolegliwości.

Leczenie

Zakładanie protezy na zęby. Taka mała specjalna proteza może być wykonana przez dentystę z plastyku lub akrylu. Rozłoży ona siłę nacisku lub zabezpieczy zęby przed uszkodzeniem. Jeśli już mamy taką protezę należy regularnie chodzić do dentysty, który sprawdza czy rezultatem używania takiej protezki nie są przesunięcia zębów lub ubytki. Żeby proteza spełniła zadanie należy pamiętać by ją regularnie zakładać na noc.

Trzymanie zamkniętych ust, nie zaciskając zębów. Zęby powinny się stykać tylko podczas przeżuwania lub przełykania. Należy opuścić szczękę tak, żeby mięśnie się rozluźniły.
Ciepła kąpiel przed snem. Można w ten sposób chwilowo rozluźnić mięśnie i pozbyć się napięcia, które powoduje zgrzytanie zębami.

Ćwiczenia fizyczne. Ćwiczyć ciało, nie szczękę. Spacer lub umiarkowane ćwiczenia mogą zmniejszyć napięcie i stres, który powoduje bruksizm.

Łagodne środki znieczulające. Mogą one stłumić ból i zrelaksować napięte mięśnie.

Ciepłe okłady. Najlepiej zrobić prosty, ciepły, wilgotny okład. Wystarczy namoczyć szmatkę w gorącej wodzie, wykręcić i przyłożyć do szczęki. Przyjemny jest również gorący prysznic.
Masaż. Jest skuteczny dla całego ciała, więc można też spróbować delikatnego masażu na mięśnie szczęki.

Odciążenie mięśni szczęki. Należy unikać jedzenia, które jest trudne do pogryzienia: steki, chleb z twardą skórką czy prażona kukurydza. Mięśnie nie są w stanie tolerować takie rodzaju aktywności. Jeśli mięśnie szczęki bolą, nie powinniśmy również żuć gumy.

Pamiętajmy o relaksowaniu szczęki. Jeżeli ma się tendencję do zaciskania zębów w czasie dnia, trzeba znaleźć coś co by nieustannie przypominało o rozluźnianiu jej. Może to być np. czerwona nalepka na telefonie czy jakaś bransoletka. Gdy na nią popatrzymy automatycznie przypominamy sobie, że należy rozluźnić mięśnie szczęki.

Rozładowanie stresu, radzenie sobie z kłopotami. Trzeba zrobić cokolwiek, co może pomóc nam rozładować stres. Można udać się po radę do lekarza psychologa, jeśli sami sobie z tym nie poradzimy. Czasami to co wywołuje stres jest stałą częścią naszego życia np.: praca czy rodzina trudno to zmienić, ale należy znaleźć coś u siebie w życiu co szczególnie odpręża lub relaksuje.

Podziel się ze znajomymi