Uzależnienie od kawy

Q29cp8ZcaXxGQ43QwS1a1C2L171fY8.jpg


Administrator

Dodano: 08:54 17 kwietnia 2012
Aktualizowano: 09:02 17 kwietnia 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Kawa jest dobra. I sprawia przyjemność – nawet teraz pisząc ten tekst popijam sobie czarną z cukrem. Problem zaczyna się w momencie kiedy dziennie przyswajamy jej za dużo i zaczynamy być od niej uzależnieni.

Oczywiście nie można o nim mówić, kiedy musimy rano koniecznie wypić kawę. To raczej przyzwyczajenie. Poza tym nie da się ukryć, że kawa ma sporo pozytywnego wpływu na nasz organizm. I tak na przykład ma działanie pobudzające i orzeźwiające. Po przecież pijemy ją rano. Zwiększa również naszą wydolność fizyczną. Co ciekawe, poprawie też ukrwienie mózgu, a to z kolei podnosi nasze umiejętności intelektualne. Można więc powiedzieć, że kawa pomaga tym, którzy pracują przy pracach budowlanych, jak i tym, którzy działają w zaciszach uniwersyteckich gabinetów. Kawa poprawia też ukrwienie naczyń krwionośnych i sprawność układu oddechowego. Kończąc tę wyliczankę wspomnieć wypada o tym, ze napój ten potrafi zmniejszać ból migrenowy. Dopóki korzystamy z dobrodziejstw kawy w sposób kontrolowany – to wszystko jest dobrze, kiedy jednak zaczynamy się od niej uzależniać – to wtedy mogą pojawić się negatywne efekty zbyt dużych pochłanianych jej ilości.

Kofeina niestety ma też niedobry wpływ na nasz organizm. I tak na przykład nie powinny kawy pić kobiety, które są w ciąży. Okazuje się, że substancja ta może uszkodzić płód. Co ciekawe pewne badania pokazały, że zbyt duża ilość kawy może nawet utrudnić zajście w ciążę. Niestety kofeina może też wywołać choroby nowotworowe trzustki. Jeśli jesteście chorzy na kamienicę nerkową lub macie problemy z trzustką czy też dwunastnicą, to kawa nie jest dobrym pomysłem. Kofeina w dużych ilościach zwiększa również zużycie tlenu i przyśpiesza pracę serca.

Nie można również zapominać o tym, że duża ilość kawy to mniej wapnia i magnezu w naszym organizmie. Jeśli pojawią się niedobory tego drugiego pierwiastka, to pojawiają się bóle głowy, rozdrażnienie – a to tylko dwa z kilkunastu możliwości. Jeśli porównamy wady i zalety kawy to sprawa wydaje się dość prosta. Możemy ją pić w normalnych ilościach i będzie oprócz poprawy humoru wpływać pozytywnie na organizm, ale starajmy się pamiętać też o jej wadach i unikać nadmiernego jej spożycia.

Podziel się ze znajomymi