Uporczywa czkawka


Administrator

Dodano: 12:48 21 czerwca 2011
Aktualizowano: 12:58 21 czerwca 2011
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Zazwyczaj kiedy oddychamy nasza przepona kurczy się i następuje jej obniżenie. Przy wydechu z kolei rozluźnia się. Jej ruch kontrolowany jest poprzez zakończenia nerwowe. Czkawka pojawia się w momencie kiedy dojdzie do podrażnienia przepony. Sam proces powstawania tego zjawiska jest dość prosty. Kiedy zakończenia nerwowe zostaną w jakiś sposób „poruszone”, zaczynają wysyłać do mięśni sygnały, a one wywołują skurcze. Przepona przestaje pracować rytmicznie, a my przestajemy regularnie oddychać. Gdy gwałtownie wciągamy powietrze, struny głosowe zamykają i w ten sposób odcinają dopływ powietrza. Wtedy to właśnie z naszych ust wydobywa się dźwięk będący oznaką czkawki. Powodów takiego podrażnienia przepony może być naprawdę dużo. Od picia zbyt zimnych napojów, przez zbyt łapczywe jedzenia, aż do stresujących sytuacji.

No właśnie, osobom które są nerwowe, bądź cierpią na nerwicę czkawka towarzyszy dużo częściej.

Szczególnie u młodych ludzi z tym problemem. Przeprowadzano nawet badania, które miały wykazać, że za czkawkę odpowiedzialne są nerwy znajdujące się w mózgu. Efektów na obecną chwilę nie ma żadnych. Samo pozbywanie się czkawki również doczekało się naukowych wywodów. Jedna grupa specjalistów twierdzi, że najlepszą metodą na to, aby czkawka ustała jest zwiększenie poziomu dwutlenku węgla w powietrzu. Mówiąc prościej trzeba przez chwilę powdychywać i powydychać przy użyciu np. papierowej torebki. Mniej naukowe metody, to straszenie kogoś, chociaż tu akurat bym uważał.

Problem z czkawką zaczyna się w momencie kiedy stan ten trwa nawet do kilku godzin. Wtedy oczywiste staje się, że musimy udać się do lekarza. Jak już wspominałem może być ona objawem stresu. Czkawka może też być objawem schorzenia układu nerwowego, choroby powodującej wzrost ciśnienie śródczaszkowego, a nawet cukrzycy. Może ona być również efektem występowania guzów w klatce piersiowej. Najczęściej stosuje się leki rozkurczowe, a w skrajnych przypadkach stosuje się zabiegi chirugiczne.

Podziel się ze znajomymi