Sposoby korekcji wzroku

xVw0yPvnzoJd1a14K6qThrvSND4636.jpg


Administrator

Dodano: 09:15 7 marca 2012
Aktualizowano: 09:21 7 marca 2012
Źródło: Autor: Paweł Mazur

Sposoby korekcji wzroku. Walka z wadą wzroku powinna się rozpocząć od razu po rozpoznaniu, nawet jeśli jest niewielka i nie utrudnia życia, szczególnie ważne jest to u małych dzieci.

Największe szanse na całkowite zniwelowanie wady mają dzieci w wieku od 3 do 6 lat, pod warunkiem oczywiście, że wada została wykryta szybko i natychmiast została skorygowana. Terapia w tak małych dzieci jest najbardziej skuteczna i… tania. Polega to na tym, że według ustalonego przez lekarza – okulistę schematu po prostu zasłania się jedno oko. Zasada działania takiej terapii jest bardzo prosta: jeśli zasłaniamy jedno oko, drugie zmuszone jest do bardziej wytężonej pracy, jednak oczy nie ćwiczą wtedy widzenia obuocznego, dlatego niezwykle istotne jest by schemat ten opracowany był właśnie przez specjalistę, który dla każdego dziecka opracowuje go indywidualnie.

Dzieci nieco starsze kieruje się także do gabinetów ortoptystycznych na rehabilitacje pleoptyczne. Już u dzieci stosuje się także korekcję wzroku okularami, które w późniejszym wieku można zastąpić soczewkami kontaktowymi. Należy przy tym zaznaczyć, że niepoddanie leczeniu dziecka z nieprawidłowością widzenia może doprowadzić do poważnych, głębokich wad wzroku.

Wada może się pogłębiać przez wiele lat. Zdarza się, że stabilizację uzyskuje dopiero w wieku 20 lat, bywa jednak i tak, że z czasem coraz bardziej, stopniowo się powiększa. Większość osób z wadami nie lubi okularów, dlatego gdy pojawiły się pierwsze szkła kontaktowe (twarde), choć były dość uciążliwe, zaczęły rewolucjonizować świat okularników. Obecnie stosuje się soczewki miękkie, których zupełnie nie czuje się na oku i nie zniekształcają widzenia. Jednak nawet dobrze dobrane soczewki nie są w stanie sprawić, że widzenie stanie się idealne. Coraz bardziej popularna staje się laserowa korekcja wzroku. Zabiegi te zaistniały w okulistyce w latach 80-tych dzięki zastosowaniu lasera eximerowego, który generując wiązkę światła niewidocznego dla oka pozwala dowolnie profilować rogówkę oka. W zależności od wady wzroku okulista dobiera odpowiednią metodę, którą wykorzysta później w korekcji wady. W przypadku nieco starszych metod – PRK i LA-SEK najpierw zabieg przeprowadza się na jednym oku, a dopiero po dwóch tygodniach na drugim, natomiast stosując nowszą metodę- LASIK możliwa jest korekcja obu oczu jednocześnie.

Niestety laserowa korekcja wzroku nie jest dobra dla każdego. Zacznijmy od tego, że pacjent musi mieć ukończone 21 lat, a jego wada musi być ustabilizowana. Przeciwwskazaniem jest także cukrzyca, niektóre choroby oczu, stany zapalne, a także ciąża. Poza tym, decydując się na zabieg laserowy koniecznie trzeba pamiętać, że nie zawsze efekt po korekcji się utrzymuje. Zdarzają się przypadki, że wada z czasem wraca. Jeśli wada początkowa nie była zbyt duża, zabieg można powtórzyć, jeśli jednak była głęboka, powtórka jest niemożliwa.

Podziel się ze znajomymi