Sposób na zatoki

01rX0NdBSwoxJ5dtmBbJ4pU95t7A24.jpg


Administrator

Dodano: 09:23 8 marca 2011
Aktualizowano: 11:06 11 maja 2011
Źródło: Autor: Sylwia Śliż

Sposób na zatoki. Zatoki to nie tylko zimowa przypadłość, wiele osób bowiem zmaga się z nią kilka razy w roku. Objawy jakie pojawiają się u chorych z zapaleniem zatok to głównie zatkany nos i nieznośny ucisk w skroniach.

Stan zapalny zatok wywołują wirusy, bakterie lub alergeny, najbardziej podatne na zachorowania są osoby ze skrzywioną przegrodą nosową, polipami, przerośniętymi migdałkami, a także chorzy cierpiący na przewlekłe choroby, takie jak alergia lub astma. Niezależnie od przyczyny zapalenia zatok, skutek zawsze jest ten sam.

Początkowo błona śluzowa zaczyna puchnąć, blokując kanały łączące nos z zatokami, a podrażniona śluzówka nieustannie produkuje wydzielinę, która nie mając ujścia staje się znakomitą pożywką dla bakterii i wirusów. W ten sposób rozpoczyna się infekcja, coraz większa liczba chorobotwórczych drobnoustrojów powoduje, że katar się zagęszcza. Problem z oczyszczeniem nosa prowadzi do nasilenia się bólu głowy.

Zatokom towarzyszą charakterystyczne objawy takie jak: zatkany nos, wypływająca z niego lub spływająca do gardła wydzielina, silny ból skroni oraz uczucie rozpierania w okolicy czoła, a także pogorszenie węchu.

Leczenie zależne jest od przyczyny infekcji, jeśli wywołały ją wirusy, pomocne będzie przyjmowanie leków rozrzedzających wydzielinę, środków przeciwbólowych oraz kropli do nosa obkurczających błonę śluzową. Natomiast w przypadku bakteryjnego zapalenia zatok, konieczne będzie dodatkowo stosowanie antybiotyków.

Laryngolodzy doradzają przepłukiwanie nosa i zatok, dzięki czemu łatwiej ustrzec się nawrotom infekcji. Płukanie to prosty sposób, który można wykonywać w domu, polega on na wciąganiu do nosa roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Roztwór wlewamy na dłoń, przykładamy nos i wciągamy płyn wraz z wdychanym powietrzem, następnie wodę, która „przeleci” przez gardło wypluwamy. Po przepłukaniu roztworem czyścimy nos, wydmuchując go w jednorazową chusteczkę, niezbyt mocno, aby nie podrażnić osłabionych stanem zapalnym naczyń krwionośnych. Taki zabieg należy powtarzać 3-4 razy dziennie, rozrzedzi on wydzielinę i ułatwi jej usunięcie.

Podziel się ze znajomymi