Serce – najlepszy przyjaciel

Dodano: 08:20 9 grudnia 2008
Aktualizowano: 14:01 3 stycznia 2012
Źródło:

Mędrcy mówią, żebyśmy się kierowali tym co podpowiada nasze serce. Dzięki temu, że serce bez chwili wytchnienia pompuje krew wraz z tlenem i substancjami odżywczymi do komórek organizmu oraz do mózgu, żyjemy i mamy się dobrze. Jeżeli jednak dźwigamy nadmiar kilogramów, należymy do osób otyłych, serce wykonuje pracę podwójną. Potrzebna jest wtedy pomoc z naszej strony. Taką pomocą dla naszego serca będzie stopniowo dawkowany ruch i odpowiednia dieta. Dzięki niej pozbędziemy się nadmiaru kilogramów a zarazem dostarczymy swojemu sercu niezbędnych składników spożywczych.

Im więcej ruchu tym lepiej

Czym więcej się ruszamy, tym lepiej odpoczywa nasze serce. Poprawia się jego wydolność, jest lepiej dotlenione, naczynia stają się bardziej elastyczne, więc łatwiej im się pompuje krew. Najlepszy dla serca, jak i dla zdrowia jest ruch niezbyt intensywny, zwłaszcza kiedy organizm nie jest przyzwyczajony do treningu. Umiarkowany ruch obniża ciśnienie krwi i reguluje stężenie cholesterolu. Najlepszy jest ruch na świeżym powietrzu, np. jazda na rowerze, albo szybki spacer.

Co mówi nasze serce?

Ucisk za mostkiem

Może wystąpić z wielu powodów, lecz zawsze to powinno wzbudzić niepokój. Bardzo często jest objawem rozwijającej się choroby niedokrwiennej serca. Taki ból nazywany jest bólem wieńcowym. Pojawia się najczęściej za mostkiem i często promieniuje do żuchwy lub barków. Odczuwany jest zwykle jako ciężar, ucisk, gniecenie, pieczenie, duszność. Objawy najczęściej występują po obfitym wysiłku lub w niskich temperaturach. Trwają zwykle kilka do kilkunastu minut.

Należy wtedy jak najszybciej zażyć tabletkę nitrogliceryny pod język. Choć objawy ustąpią, powinniśmy się z nimi zgłosić do lekarza.

Kłucie w piersi

Czujemy bóle wtedy, gdy dotkniemy opuszkiem palca klatki piersiowej. Jest to przeszywający ból, który trwa bardzo krótko, pojawia się zazwyczaj gdy bierzemy wdech. Zwykle występuje po lewej stronie klatki piersiowej. Kłucie może być także niezwiązane z chorobą serca, np. nerwobóli, nerwic, zmęczenia mięśni.

Jeżeli kłucia są intensywne należy zażyć środek przeciwbólowy. Trzeba oczywiście także pójść do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę choroby.

Uczucie duszności

Występuje ono wtedy, gdy nie możemy swobodnie nabrać powietrza. Duszność pojawia się bardzo często przy schorzeniach układu krążenia, ale także są one charakterystyczne przy chorobach zakaźnych, astmie, niedokrwienności oraz nerwicach. Duszność pojawia się też często u palaczy. Jeżeli kiedykolwiek pojawią się duszności, które są niezwiązane z przemęczeniem organizmu, konieczna staje się wizyta u lekarza.

Kołatanie serca

Występuje zarówno u osób zupełnie zdrowych, jak i tych z chorym sercem. Może to być przyspieszone bicie, które pojawia się w wyniku zdenerwowania lub stresu, lub związane jest z wysiłkiem fizycznym. Może to być też związane z zaburzeniami pracy serca. Nieregularna praca serca w połączeniu z zawrotami głowy dusznością, omdleniami świadczy też czasem o wypadaniu płatka zastawki mitralnej. Taka dolegliwość pojawia się czasami u młodych kobiet. Kołatanie może pojawić również przy zaburzeniach hormonalnych, nadczynności tarczycy lub w okresie przekwitania. Występuje też u osób, które nadużywają kawy, lub palą papierosy.

Z takimi problemami trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza.
Wsłuchując się w rytmiczne bicie twojego serca, trzeba sobie uświadomić to, że potrzebuje ono przede wszystkim harmonii. Wszelki brak równowagi, nadmiar stresu, przepracowanie zaburzają jego rytm. Tak jak codzienny wysiłek fizyczny, tak samo regularny relaks powinien być Twoim nawykiem. Nie najlepszym nawykiem jest ten przed telewizorem. Kilkuminutowe odprężenie w ciszy może dać więcej niż dwie godziny spędzone w kinie czy na kanapie. Korzystnie i odprężająco działa także przebywanie z ludźmi, których się lubi i którzy nas lubią. Z nimi czujemy się bezpiecznie i swobodnie, bez względu na to co robimy i jak wyglądamy. Wspólnie spędzony czas z bliskimi i przyjaciółmi bywa tym czasem najcenniejszym dla zdrowia i dla naszego samopoczucia.

Podziel się ze znajomymi